O‘zbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi Timur Kapadze milliy jamoaga xorijiy mutaxassisni taklif qilish masalasidagi noaniqlikdan charchaganini tan oldi.
«Turnir davomida yangi murabbiy haqida tarqalgan gap-so‘zlar, albatta, ta’sir qildi. Men ishga e’tibor qaratishga harakat qilaman, lekin meni ko‘rgan har bir kishi so‘raydi: ‘Nima bo‘lmoqda?’. Hatto futbolchilar ham savollar berdi. Bularning barchasi rasmiy bayonot bilan hal qilinishi mumkin edi», — dedi Kapadze Oriat Dono radiosidagi Futbol+ dasturida.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Futbol federatsiyasi matbuot anjumani o‘tkazib, aniq pozitsiyani bildirishi mumkin edi: «Biz Jahon chempionati tajribasiga ega murabbiy qidirmoqdamiz. Timur qilgan ishlar uchun rahmat». «Shu sababli men murakkab vaziyatga tushdim. Balki, yakuniy qaror hali qabul qilinmagan», — deya qo‘shimcha qildi mutaxassis.
Kapadze mashhur xorijiy murabbiy kelishiga qarshi emasligini ta’kidladi: «Uning yonida men ko‘p narsani o‘rganishim mumkin».
Murabbiylik lavozimi uchun nomzodlar. Avvalroq O‘zbekiston Futbol Assotsiatsiyasi bir qator mutaxassislar bilan muzokaralar olib borganini OAV xabar qilgan edi. Ular orasida 2014 yilgi jahon chempioni Yoaxim Lyov, turk murabbiy Fatih Terim va portugal Paulu Bentu bor. Ammo hech bir variant amalga oshirilmagan. Hozir jamoa bilan xorvatiyalik Slaven Biliç bog‘lanmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Timur Kapadze 22 yanvar kuni Srçeko Katanetsni almashtirib, terma jamoaga rahbarlik qilgan. Uning boshchiligida jamoa tarixda birinchi marta Jahon chempionatiga chiqdi va 2025 yilgi CAFA Nations Cup turnirida g‘olib bo‘ldi.

Кападзе: «Футболисты задают вопросы» — о слухах вокруг назначения иностранного тренера
Главный тренер сборной Узбекистана Тимур Кападзе заявил, что слухи о приглашении иностранного специалиста мешают работе и создают неопределённость.
Главный тренер сборной Узбекистана Тимур Кападзе признался, что устал от неопределённости в вопросе возможного приглашения иностранного специалиста на пост наставника национальной команды.
«Разговоры о новом тренере во время турнира, конечно, повлияли. Я стараюсь сосредоточиться на работе, но каждый, кто меня видит, спрашивает: “Что происходит?”. Даже футболисты задавали вопросы. Всё это можно было бы урегулировать официальным заявлением», — сказал Кападзе в эфире передачи Futbol+ на радио Oriat Dono.
По его словам, Федерация футбола могла бы провести пресс-конференцию и чётко обозначить позицию: «Мы ищем тренера с опытом чемпионата мира. Спасибо Тимуру за проделанную работу». «Так я оказался в трудном положении. Возможно, окончательного решения ещё нет», — отметил специалист.
Кападзе подчеркнул, что не против прихода авторитетного иностранного тренера: «Рядом с ним я могу многому научиться».
Кандидаты на пост тренера. Ранее СМИ сообщали о переговорах Узбекской футбольной ассоциации с рядом специалистов. В их числе — чемпион мира 2014 года Йоахим Лёв, турецкий наставник Фатих Терим и португалец Паулу Бенту. Однако ни один из вариантов не был реализован. Сейчас команду связывают с хорватом Славеном Биличем.
Напомним, Тимур Кападзе возглавил сборную 22 января, сменив Сречко Катанеца. Под его руководством команда впервые в истории вышла на чемпионат мира, а также выиграла CAFA Nations Cup 2025.