O‘zbekiston va Ozarbayjon 2027-yilda U-20 jahon chempionati futbol musobaqasiga mezbonlik qiladi
FIFA O‘zbekiston va Ozarbayjonni 2027-yilgi U-20 jahon chempionati mezboni etib tanladi. Musobaqa kattalar mundialidan keyingi eng nufuzli turnir hisoblanadi.
O‘zbekiston va Ozarbayjon 2027-yilda futbol bo‘yicha 20 yoshgacha bo‘lganlar o‘rtasidagi jahon chempionatiga mezbonlik qiladi. Qaror 2-oktabr kuni FIFA yig‘ilishida qabul qilindi.
O‘zbekiston Futbol assotsiatsiyasi ta’kidlaganidek, U-20 jahon chempionati kattalar mundialidan keyingi eng nufuzli musobaqa hisoblanadi va unda dunyoning eng kuchli yosh terma jamoalari ishtirok etadi.
Futbol eksperti Alisher Nikimbaevning so‘zlariga ko‘ra, bu FIFA erkaklar o‘rtasidagi jahon chempionati ilk bor turli konfederatsiyalarga mansub ikki davlatda o‘tkazilishi bilan tarixiy ahamiyatga ega bo‘ladi.
Tashkilotchilar eslatishicha, O‘zbekiston yirik xalqaro musobaqalarni muvaffaqiyatli o‘tkazish tajribasiga ega. Jumladan, 2024-yilda o‘tkazilgan futzal bo‘yicha jahon chempionati xalqaro futbol jamoatchiligi tomonidan yuqori baho olgan edi.
O‘zbekiston Futbol assotsiatsiyasi mamlakat “o‘z mehmondo‘stligi, professionalligi va muxlislarning futboldagi mehrini butun dunyoga namoyish etishga tayyor”ligini ma’lum qildi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston 2031-yilgi Osiyo Kubogiga mezbonlik qilish uchun ariza topshirgan edi. Ularning raqiblari qatorida Avstraliya, Hindiston, Indoneziya, Janubiy Koreya, Quvayt va BAA bor.

Узбекистан и Азербайджан примут чемпионат мира по футболу U-20 в 2027 году
ФИФА выбрала Узбекистан и Азербайджан хозяевами чемпионата мира по футболу U-20 в 2027 году. Турнир станет вторым по значимости после взрослого мундиаля.
Узбекистан и Азербайджан официально выбраны хозяевами чемпионата мира по футболу среди игроков до 20 лет, который состоится в 2027 году. Решение было принято 2 октября на заседании ФИФА.
Как отметили в Ассоциации футбола Узбекистана, турнир U-20 считается вторым по значимости соревнованием среди национальных сборных после взрослого чемпионата мира и соберёт лучшие молодёжные команды планеты.
По словам футбольного эксперта Алишера Никимбаева, это станет первым случаем, когда мужской чемпионат мира под эгидой ФИФА будет проведён в двух странах, относящихся к разным конфедерациям.
Организаторы подчеркнули, что Узбекистан уже имеет успешный опыт проведения крупных международных турниров. Так, чемпионат мира по футзалу 2024 года получил высокую оценку со стороны мирового футбольного сообщества.
Ассоциация футбола Узбекистана заявила, что страна готова «привлечь внимание всего мира своей гостеприимностью, профессионализмом и любовью болельщиков к футболу».
Напомним, ранее Узбекистан, Таджикистан и Кыргызстан подали совместную заявку на проведение Кубка Азии 2031 года. Среди конкурентов — Австралия, Индия, Индонезия, Южная Корея, Кувейт и ОАЭ