O‘zbekiston va Nvidia umumiy quvvati 1 MVt bo‘lgan ikki sun’iy intellekt klasterini yaratish hamda 3 million dollarlik AI Center of Excellence o‘quv markazini ochish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Loyiha raqamli hukumat, tibbiyot va sanoat sohalarida sun’iy intellektni rivojlantirishga qaratilgan.
O‘zbekiston raqamli rivojlanish sohasida AQShning Nvidia kompaniyasi bilan hamkorlikda yirik sun’iy intellekt loyihalarini amalga oshiradi. Bu haqda Raqamli texnologiyalar vazirligi xabar berdi.
Vazir Sherzod Shermatov Nvidia rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazib, mamlakatda sun’iy intellektni rivojlantirish strategiyasi hamda raqamli infratuzilma yaratish masalalarini muhokama qildi.
Loyihaga ko‘ra, umumiy quvvati 1 MVt bo‘lgan ikki hisoblash klasteri joriy etiladi:
— biri ta’lim va ilmiy tadqiqotlar uchun,
— ikkinchisi esa raqamli hukumat, tibbiyot, bank sohasi va sanoatdagi AI loyihalarini rivojlantirish uchun xizmat qiladi.
Yakuniy kelishuvlar 2026 yilda imzolanishi rejalashtirilgan. Hozirda AQSh hukumati bilan tafsilotlarni muvofiqlashtirish va uskunalarni yetkazib berish muddatlarini aniqlashtirish ishlari olib borilmoqda.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Nvidia texnologiyalaridan foydalangan holda AI Center of Excellence markazini ochadi. Loyiha qiymati 3 million dollarni tashkil etadi. Markaz o‘qituvchilarni tayyorlash, AI bo‘yicha kurslar o‘tkazish va mutaxassislarning malakasini oshirishga mo‘ljallangan.
Shuningdek, mamlakatning yetakchi oliy o‘quv yurtlarida superkompyuterli AI-infratuzilma yaratish uchun Nvidia uskunalarini xarid qilish masalasi ham muhokama qilinmoqda. Uskunalarni yetkazib berish bo‘yicha kelishuv joriy yil oxirigacha imzolanishi kutilmoqda.
Nvidia, shuningdek, O‘zbekiston bilan AI-loyihalarni boshqarish va raqamli ekotizimlarni rivojlantirish borasidagi ilg‘or tajribalarini ham bo‘lishadi.

Узбекистан создаст два ИИ-кластера с Nvidia и откроет AI-центр за $3 млн
Узбекистан и Nvidia договорились о создании двух ИИ-кластеров мощностью 1 МВт и открытии учебного центра AI Center of Excellence стоимостью $3 млн. Проекты направлены на развитие цифрового правительства, медицины и промышленного ИИ.
Узбекистан реализует масштабные проекты в сфере искусственного интеллекта совместно с американской компанией Nvidia, сообщает Министерство цифрового развития.
Глава ведомства Шерзод Шерматов провёл переговоры с руководством Nvidia, на которых стороны обсудили стратегию развития ИИ и создание цифровой инфраструктуры в стране.
Планируется внедрение двух вычислительных кластеров общей мощностью 1 МВт:
• первый — для образовательных и научных целей,
• второй — для проектов в области цифрового правительства, медицины, банковского сектора и промышленного ИИ.
Итоговые соглашения планируется подписать в 2026 году, после согласования деталей с правительством США и уточнения сроков поставок оборудования.
Кроме того, Узбекистан откроет AI Center of Excellence с использованием технологий Nvidia. Инвестиции в проект составят $3 миллиона. Центр станет площадкой для подготовки преподавателей, проведения курсов по ИИ и повышения квалификации специалистов.
Также обсуждается закупка техники Nvidia для создания суперкомпьютерной ИИ-инфраструктуры в ведущих вузах страны. Соглашение о поставке планируется оформить до конца текущего года.
Компания Nvidia также поделится с Узбекистаном своими лучшими практиками в управлении ИИ-проектами и развитии цифровых экосистем.