Aziz Abduxakimov: «Agar odamlarni oldindan ogohlantirmasak, muammolar ko‘p bo‘ladi»
Ekologiya qo‘mitasi raisi Aziz Abduxakimov havo sifati yomonlashganda aholini oldindan ogohlantirish zarurligini va ochiq xabardor qilish muhimligini ta’kidladi.
O‘zbekiston Ekologiya va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha milliy qo‘mitasi raisi Aziz Abduxakimov havo sifati yomonlashishi bilan bog‘liq xavflar haqida aholini ochiq va o‘z vaqtida xabardor qilish zarurligini ta’kidladi. Jurnalistlar bilan uchrashuvda u ifloslanishning taxminan 60% inson faoliyati bilan bog‘liq ekanini qayd etdi va bu omil ta’sirini kamaytirish mumkinligini, biroq buning uchun vaqt kerakligini bildirdi.
Abduxakimovning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi ekologik vaziyat faqat O‘zbekistonni emas, balki qo‘shni davlatlar — Qozog‘iston va Turkmanistonni ham qamrab olgan. Bu esa iqlim o‘zgarishlarining real mavjudligini va tizimli choralar zarurligini tasdiqlaydi.
Poytaxtdagi changlanishni kamaytirish choralari doirasida 21 noyabrdan Toshkent ko‘chalarini 56 ta suv tashuvchi avtomashina sug‘ormoqda. Shuningdek, 43 ta favvora ishga tushirilgan bo‘lib, ularning 38 tasi kunu tun faoliyat yuritadi. Yashil hududlarni sug‘orish tizimlari ham qayta ishga tushirildi.
Abduxakimov favvoralar mikroiqlimni yaxshilash va changlanishni kamaytirishga yordam berishini ta’kidladi va ularning sonini ko‘paytirish, bu jarayonga biznesni jalb qilish taklifini bildirdi.
Qo‘mita, shuningdek, aholi muammoli hududlarni belgilashi va xizmatlar chiqindilarni tezkor bartaraf etish choralarini ko‘rishi uchun ifloslanish kadastrini yaratmoqchi. Maxsus e’tibor drenaj tizimi holatiga qaratilgan: rejalarda yomg‘ir suvini maxsus rezervuarlarda to‘plash va keyinchalik foydalanish nazarda tutilgan.
Tezkor xabardor qilish zarurligini ta’kidlab, qo‘mita rahbari dunyo tajribasida ob-havo va iqlim xavflari haqida aholini oldindan ogohlantirish amaliyoti mavjudligini eslatdi. U o‘z vaqtida ma’lumot yetkazilmasligining bo‘shliq yaratishini, bu esa mish-mish va ishonchsizlikka olib kelishini qayd etdi.
Abduxakimov O‘zbekistonda chang bo‘ronlari va havodagi zararli zarralar konsentratsiyasi yuqori bo‘lgan paytlarda to‘liq xabardor qilish tizimi ishlashi kerakligini ta’kidladi. Bu amaliyot prezident farmonida 2024 yil fevral oyida belgilangan bo‘lsa-da, hanuz amaliyotga joriy qilinmagan.
O‘tgan haftadan beri mamlakatda havo ifloslanishi yuqori darajada qayd qilinmoqda, bu esa harorat inversiyasi bilan bog‘liq. Ekologiya qo‘mitasida kunu tun ishlaydigan tezkor shtab tashkil etilgan bo‘lib, vaziyatni barqarorlashtirish choralari ishlab chiqilmoqda.

Азиз Абдухакимов: «Если не предупреждать людей заранее, проблем будет больше»
Глава Комитета по экологии Азиз Абдухакимов заявил о необходимости раннего предупреждения населения при ухудшении качества воздуха и подчеркнул важность открытого информирования.
Председатель Национального комитета по экологии и изменению климата Азиз Абдухакимов заявил о необходимости открыто и своевременно информировать население о рисках, связанных с ухудшением качества воздуха. На встрече с журналистами он подчеркнул, что около 60% загрязнения связано с человеческой деятельностью, и уменьшить влияние этого фактора возможно, но для этого требуется время.
По его словам, текущая экологическая ситуация затронула не только Узбекистан, но и соседние страны — Казахстан и Туркменистан. Это, отметил Абдухакимов, подтверждает реальность климатических изменений и необходимость системного реагирования.
В рамках мер по снижению запылённости столицы с 21 ноября улицы Ташкента поливают 56 водовозов. Возобновлена работа 43 фонтанов, из которых 38 функционируют круглосуточно. Также запущены системы полива зелёных зон.
Абдухакимов объяснил, что фонтаны помогают улучшать микроклимат и снижать запылённость, и предложил увеличить их количество в городе, привлекая к этому процессу бизнес.
Комитет также намерен создать кадастр загрязнений, который позволит жителям отмечать проблемные точки и поможет службам оперативно реагировать на выбросы.
Отдельное внимание уделено состоянию дренажной системы: в планы входит сбор дождевой воды в специальные резервуары для дальнейшего использования.
Говоря о необходимости оперативного информирования, глава комитета напомнил о мировой практике раннего предупреждения населения о погодных и климатических рисках. Он отметил, что отсутствие своевременной информации создаёт вакуум, который порождает слухи и недоверие.
Абдухакимов подчеркнул, что в Узбекистане должна работать полноценная система оповещения о пыльных бурях и повышенной концентрации вредных частиц в воздухе — практика, предусмотренная указом президента ещё в феврале 2024 года, но так и не внедрённая.
С прошлой недели в стране фиксируется высокий уровень загрязнения воздуха, что связано с температурной инверсией. В Комитете по экологии создан круглосуточный оперативный штаб, который разрабатывает меры по стабилизации ситуации.