Toshkent tumanida filtrlarsiz ishlagan va ekologik normalarni buzgan issiqxonalar aniqlanib, 10 ta xo‘jalik faoliyati to‘xtatildi va protokollar tuzildi
Toshkent tumanida poytaxtdagi ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha Prezident farmoni ijrosi doirasida ekologik monitoring davom etmoqda. Prezident ma’muriyati, Ichki ishlar vazirligi va Milliy gvardiya mutaxassislari aholi murojaatlari asosida issiqxona xo‘jaliklarini tekshirdi.
Ishchi guruh Chig‘atay, Kensoy, Kirarik, Kuksaroy va Shamsiobod mahallalaridagi 32 ta issiqxonani ko‘zdan kechirdi. Tekshiruvlar natijasida 10 ta ko‘mir isitiladigan issiqxonada filtrlash qurilmalari umuman mavjud emasligi aniqlanib, bu havoga zararli chiqindilar chiqishiga sabab bo‘layotgani ma’lum bo‘ldi. Shuningdek, uchta xo‘jalikda chiqindilarni noqonuniy yoqish holatlari qayd etildi.
Tekshiruv yakunida rasmiy protokollar tuzilib, 10 ta issiqxona faoliyati vaqtincha to‘xtatildi. Egalariga ko‘mir yoqilg‘isidan foydalanishda filtr o‘rnatish va chiqindilarni utilizatsiya qilish qoidalariga rioya qilish zarurligi eslatildi.
Ekologik monitoring va havoni ifloslanishiga qarshi qo‘shma reydlar mamlakatning boshqa hududlarida ham davom ettiriladi.

В Ташкентском районе продолжается экологический мониторинг в рамках выполнения президентского указа о неотложных мерах по улучшению экологической ситуации в столице. Специалисты Администрации президента, МВД и Национальной гвардии проверили тепличные хозяйства по обращениям жителей.
Рабочая группа обследовала 32 теплицы в махаллях Чигатай, Кенсой, Кирарик, Куксарой и Шамсиобод. Проверки показали, что в десяти теплицах, отапливаемых углём, полностью отсутствуют фильтрующие устройства, что приводит к выбросам в атмосферу. Ещё в трёх хозяйствах зафиксированы случаи незаконного сжигания отходов.
По итогам обследования составлены официальные протоколы, работа 10 теплиц временно приостановлена. Владельцам напомнили о необходимости обязательной установки фильтров при использовании угольного топлива и соблюдении правил утилизации отходов.
Экологический мониторинг и совместные рейды по борьбе с загрязнением воздуха будут продолжены и в других регионах страны.