Buvayda tumani o‘rinbosari ekologiya inspektoriga hujum qilganidan so‘ng ustidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Buvayda tumani o‘rinbosari Saidjon Xizirov lavozimidan ozod qilindi va ekoinspektorga kuch ishlatganidan so‘ng jinoyat ishi ishtirokchisiga aylandi. Ish JKning uchta moddasi bo‘yicha qo‘zg‘atilgan.
Buvayda tumani o‘rinbosari Saidjon Xizirovga nisbatan hokimiyat vakolatlarini suiiste’mol qilish va hokimiyat vakiliga qarshilik ko‘rsatish faktlari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Bu haqda O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot xizmati xabar berdi.
Holat ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolar asosida yuzaga keldi. Videolarda ko‘rinishicha, ekoinspektor mahalliy fuqaroning daraxtlarni kesayotganini to‘xtatib, benzopilani musodara qilmoqchi bo‘lganida, Xizirov aralashib, inspektorni qo‘pol to‘xtatgan va unga kuch ishlatgan. Hodisa joyida IIB xodimi bo‘lgan, ammo u hech qanday choralar ko‘rmagan.
Bosh prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, tumani o‘rinbosari noqonuniy daraxt kesilishi haqida bilgan holda “inspektorning qonuniy talablariga to‘sqinlik qilgan” va uni hodisa joyidan majburan olib ketgan, bu esa davlat va jamiyat manfaatlariga jiddiy zarar yetkazgan.
Milliy ekologiya qo‘mitasining maxsus komissiyasi tekshiruv o‘tkazgan va natijada Saidjon Xizirov lavozimidan ozod qilingan.
Hududiy ekologiya boshqarmasi ma’lum qilishicha, qonunbuzarlik “Maslahat” mahallasida o‘tkazilgan reyd davomida aniqlangan. Fuqaro S.Z. noqonuniy ravishda 26 ta daraxtni kesgan. Unga 25 BRV (10,3 mln so‘m) miqdorida jarima tayinlangan, o‘simlik dunyosiga yetkazilgan zarar esa 45,8 mln so‘mga baholangan.
Jinoyat ishi faqat Xizirovga emas, balki boshqa bir necha shaxslarga ham qo‘zg‘atilgan, ularning ismlari oshkor qilinmayapti. Ishlar quyidagi moddalar bo‘yicha olib borilmoqda:

Против замхокима Бувайдинского района возбудили дело после нападения на экоинспектора
Замхокима Бувайдинского района Саиджон Хизиров уволен и стал фигурантом уголовного дела после того, как он применил силу к экоинспектору. Дело возбуждено по трём статьям УК.
Против заместителя хокима Бувайдинского района Саиджона Хизирова возбуждено уголовное дело по фактам превышения полномочий и сопротивления представителю власти. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Поводом стали видеозаписи, распространённые в соцсетях. На них видно, как при попытке экоинспектора изъять бензопилу у местного жителя, занимавшегося вырубкой деревьев, Хизиров вмешался, грубо остановил инспектора и применил к нему силу. На месте присутствовал сотрудник органов внутренних дел, однако он не предпринял действий.
По данным Генпрокуратуры, замхоким района, зная о незаконной порубке деревьев, «препятствовал законным требованиям инспектора» и принудительно увёл его с места происшествия, чем причинил серьёзный ущерб государственным и общественным интересам.
Специальная комиссия при Национальном комитете по экологии провела проверку и по её итогам Саиджон Хизиров был освобождён от должности.
Региональное управление Комитета по экологии уточнило, что нарушение было выявлено в ходе рейда в махалле «Маслахат». Гражданин С. З. незаконно спилил 26 деревьев. Ему назначен штраф в 25 БРВ (10,3 млн сумов), а ущерб растительному миру оценён в 45,8 млн сумов.
Уголовное дело возбуждено не только в отношении Хизирова, но и ряда других лиц. Их имена не раскрываются. Производство ведётся по статьям: