Saida Mirziyoyeva Toshkentdagi ekologik vaziyat bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi. Unda nazoratni kuchaytirish, ifloslanishga sabab bo‘luvchi obyektlarni cheklash va havo monitoringi tizimini yaratish choralari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Toshkentning ekologik holatini yaxshilash bo‘yicha shoshilinch choralar masalasida yig‘ilish o‘tkazdi. Unda administratsiya va tegishli idoralar vakillari ishtirok etdi, deb xabar berdi prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov.
Yig‘ilishda so‘nggi kunlarda kuzatilayotgan havo ifloslanish darajasi jiddiy xavotir uyg‘otayotgani ta’kidlandi. Mazkur vaziyat poytaxt aholisi uchun asosli tashvish tug‘dirayotgani va tezkor ham muvofiqlashtirilgan choralar talab etishi qayd etildi.
Saida Mirziyoyeva havo sifati holati, fuqarolarning murojaatlari va jamoatchilik takliflarini muhokama qilgan rahbarlarning hisobotlarini tingladi. Ekologik vaziyatning yomonlashishiga ta’sir qiluvchi asosiy omillar va aholining salomatligi uchun xavfni kamaytirish choralari ko‘rib chiqildi.
Maxsus e’tibor ekologik normalarni buzayotgan korxonalarga nisbatan qat’iy choralar ko‘rishga qaratildi. Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, inson salomatligi davlat va biznes uchun hech qachon kompromis mavzusi bo‘la olmaydi.
Ekspert xulosalariga tayangan holda, tezkor tartibda tayyorlangan kompleks takliflar taqdim etildi — ular qisqa muddatli va uzoq muddatli yechimlarni o‘z ichiga oladi. Jumladan: ekologik nazoratni kuchaytirish, ifloslanishga sabab bo‘luvchi obyektlar faoliyatini cheklash, qurilish talablarini qat’iylashtirish, shaharni keng ko‘lamli yashillik bilan ta’minlash va zamonaviy havo monitoringi tizimini joriy etish.
Ma’lum qilinishicha, ushbu takliflar yaqin kunlarda prezident farmoni loyihasiga kiritilib, davlat rahbari ko‘rib chiqishi uchun taqdim etiladi.

Саида Мирзиёева поручила ужесточить экологический контроль в Ташкенте
Саида Мирзиёева провела совещание по экологической ситуации в Ташкенте. Рассмотрены меры по ужесточению контроля, ограничению загрязняющих объектов и созданию системы мониторинга воздуха.
Руководитель Администрации президента Узбекистана Саида Мирзиёева провела совещание, посвящённое неотложным мерам по улучшению экологической ситуации в Ташкенте. В обсуждении участвовали представители администрации и профильных ведомств, передаёт пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
На совещании выражена серьёзная обеспокоенность уровнем загрязнения воздуха, наблюдаемым в последние дни. Отмечено, что ситуация вызывает справедливую тревогу у жителей столицы и требует быстрых и согласованных действий.
Саида Мирзиёева заслушала доклады руководителей по состоянию атмосферного воздуха, обращениям граждан и предложениям общественности. Были рассмотрены ключевые факторы, влияющие на ухудшение экологической обстановки, и возможные меры для снижения рисков для здоровья населения.
Особый акцент сделан на необходимости жёстких действий в отношении предприятий, нарушающих экологические нормы. На совещании подчеркнули, что здоровье людей не может быть предметом компромисса ни для государства, ни для бизнеса.
Опираясь на экспертные заключения, подготовленные в ускоренном порядке, Саида Мирзиёева представила комплекс предложений — от оперативных шагов до долгосрочных решений. Среди них: усиление экологического контроля, ограничение деятельности загрязняющих объектов, ужесточение строительных требований, масштабное озеленение города и внедрение современной системы мониторинга качества воздуха.
Сообщается, что предложения лягут в основу проекта президентского указа, который в ближайшее время будет внесён на рассмотрение главы государства.