Olmazor tumanida chang miqdorini kamaytirish uchun suv sepish tizimi o‘rnatildi.
Toshkentning Olmazor tumanida suvning mikrozarrachalarini sepadigan uskuna ishga tushirildi. Hokimiyat Saudiya Arabistoni, Xitoy va BAAning xalqaro tajribasini o‘rganib chiqqan.
Toshkentning Olmazor tumanida suvning mikrozarrachalarini uzoq masofalarga sepadigan dispersiya qurilmasi ishga tushirildi. Uni Taxtapul massivida joylashgan 1-son infeksion shifoxona hududida o‘rnatgani haqida shahar hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Hokimiyat ma’lumotiga ko‘ra, uskuna tanlovida chang miqdorini kamaytirish bo‘yicha xalqaro tajribalar — xususan Saudiya Arabistoni, Xitoy va BAA tajribasi hisobga olingan. Modelni izlash va yetkazib beruvchilarni jalb qilish ishlari oktyabr oyida boshlangan, biroq logistika jarayonlari va ishonchli ishlab chiqaruvchini tanlash biroz vaqt talab qilgan.
Dastlab qurilmani 15 kun davomida sinovdan o‘tkazish rejalashtirilgan edi, lekin ekologik vaziyat tufayli tajriba ishlari muddati 3–5 kungacha qisqartirildi. Shu davrda mutaxassislar uskuna samaradorligi, suv sarfi va energiya iste’molini baholaydi.
Hozircha bunday qurilma faqat bitta joyda o‘rnatilgan. Yangi joylarni tanlashda texnik sharoitlar, ijtimoiy obyektlar — shifoxonalar, maktablar va bog‘chalar yaqinligi hamda piyodalar oqimi zichligi hisobga olinadi.
Avvalroq Toshkentdagi havoni namlash uchun 50 dan ortiq favvora qayta ishga tushirilgani, 70 dan ortiq sug‘orish texnikasi ishlatilayotgani, shuningdek, qurilish ob’ektlarida suv sepish ishlari davom etayotgani xabar qilingandi. Ba’zi qurilishlar vaqtincha buzilishlar tufayli to‘xtatilgan edi.

В Алмазарском районе установили систему распыления воды для снижения запылённости
В Алмазарском районе Ташкента заработала установка для распыления микрочастиц воды. Хокимият изучал международный опыт Саудовской Аравии, Китая и ОАЭ.
В Алмазарском районе Ташкента заработала дисперсионная установка, распыляющая микрочастицы воды на большие расстояния. Её разместили в районе инфекционной больницы № 1 на массиве Тахтапул, сообщила пресс-служба столичной администрации.
В хокимияте отметили, что выбор оборудования проводился с учётом международных практик снижения запылённости — в частности опыта Саудовской Аравии, Китая и Объединённых Арабских Эмиратов. Поиск модели и привлечение поставщиков начались ещё в октябре, однако логистические процедуры и подбор надёжного производителя заняли время.
Изначально планировалось протестировать установку в течение 15 дней, но из-за сложившейся экологической ситуации срок экспериментальной эксплуатации решили сократить до 3–5 дней. За этот период специалисты оценят её эффективность, расход воды и энергопотребление.
Пока такая установка установлена только в одном месте. При выборе новых локаций будут учитывать технические условия, близость социальных объектов — больниц, школ и детских садов — а также интенсивность пешеходных потоков.
Ранее сообщалось, что для увлажнения воздуха в Ташкенте были повторно включены более 50 фонтанов, задействовано свыше 70 единиц поливочной техники. Распыление воды продолжается и на строительных объектах, часть которых была временно остановлена из-за нарушений.