Migratsiya agentligi Koreyaga yuborish bilan bog‘liq barcha xodimlarni almashtirdi
Koreyada ishga yuborishni va’da qilgan xodimlar qo‘lga olinganidan so‘ng, Migratsiya agentligi E-9 vizasi bo‘yicha yo‘naltirishga aloqador barcha kadrlari to‘liq almashtirilganini ma’lum qildi.
O‘zbekiston Migratsiya agentligi Janubiy Koreyaga ishga yuborishni va’da qilib, firibgarlikda gumon qilingan ikki xodimining qo‘lga olinishi ortidan rasmiy bayonot berdi.
Davlat xavfsizlik xizmati ma’lumotiga ko‘ra, jinoyat guruhi 80 dan ortiq fuqaroning hisobidan 700 ming dollardan ko‘proq mablag‘ to‘plagan. Qo‘lga olinganlardan biri — Agentlikning Namangan viloyatidagi bosh mutaxassisi bo‘lib, u “yuborish va’dasi” evaziga 41 ming dollar olgan. Mablag‘ning bir qismi markaziy apparat xodimiga yetkazilgan, u daliliy ashyolar bilan qo‘lga tushgan.
Agentlik ta’kidlashicha, 2024-yil oktyabrida qayta tashkil etilib, Vazirlar Mahkamasiga bo‘ysundirilgandan so‘ng Koreyaning E-9 vizasi bo‘yicha saralashlar o‘tkazilmagan.
“Alohida xodimlar tomonidan yo‘l qo‘yilgan qonunbuzarliklardan so‘ng, Janubiy Koreyaga yuborish bilan bog‘liq barcha kadrlarga, jumladan Seul vakolatxonasi xodimlariga ham to‘liq o‘zgarish kiritildi”, — deyiladi izohda.
Idora fuqarolar ishonchidan suiiste’mol qilgan shaxslarning harakatlarini keskin qoraladi va barcha shubhali holatlar haqida 71–202–44–11 va 12-82 raqamlari orqali Komplayens xizmati bilan bog‘lanishga chaqirdi.

Агентство миграции заменило весь персонал, связанный с отправкой в Корею
После задержания сотрудников, обещавших отправку на работу в Корею, Агентство миграции заявило о полной замене кадров, связанных с направлением по визе E-9.
Агентство миграции Узбекистана выступило с официальным заявлением после задержания двоих своих сотрудников, подозреваемых в мошенничестве при обещании отправки граждан на работу в Южную Корею.
По данным Службы госбезопасности, преступная группа собрала у более чем 80 человек свыше 700 тысяч долларов. Один из задержанных — главный специалист Агентства в Наманганской области, который получил 41 тысячу долларов за «обещание отправки». Часть средств поступила сотруднику центрального аппарата, задержанному с поличным.
В Агентстве подчеркнули, что с момента его реорганизации в октябре 2024 года и передачи в подчинение Кабинета министров отбор на корейскую визу E-9 не проводился.
«После нарушений, допущенных отдельными сотрудниками, в деятельности Агентства все кадры, связанные с отправкой в Южную Корею, включая работников представительства в Сеуле, были полностью заменены», — говорится в комментарии.
Ведомство решительно осудило действия лиц, злоупотребивших доверием граждан, и призвало сообщать обо всех подозрительных ситуациях в Службу комплаенса по телефонам 71–202–44–11 и 12-82.
В настоящее время продолжается расследование и работа по выявлению других участников преступной схемы.