2026 yil yanvar oyida O‘zbekistondan sabzavot va mevalar eksporti 99,4 mln dollarni tashkil etdi. Yetkazib berish hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 21,6%ga oshdi.
2026 yil yanvar oyida O‘zbekistondan sabzavot va mevalar eksporti 99,4 mln dollarni tashkil etdi.
Bir oyda xorijga 106,8 ming tonna sabzavot va meva yetkazildi, bu o‘tgan yilning shu davri bilan solishtirganda 21,6% ko‘p, ya’ni o‘zbekistonlik agromahsulotlarga talab barqarorligini ko‘rsatadi.
Eksport tarkibi:
— Sabzavotlar — 36,7 ming tonna;
— Mevalar va berries — 31,3 ming tonna;
— Shuningdek, loviya, yong‘oq va boshqa qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ham yetkazildi.
Umuman olganda, sabzavot-meva sektori mamlakat eksportining 5,9%ni ta’minladi.
O‘sish eksport geografiyasining kengayishi va mahalliy ishlab chiqaruvchilarning xalqaro bozorlardagi pozitsiyasini mustahkamlash bilan izohlanadi.

Экспорт овощей и фруктов из Узбекистана приблизился к $100 млн за месяц
Экспорт овощей и фруктов из Узбекистана в январе 2026 года достиг $99,4 млн. Поставки выросли на 21,6%.
В Узбекистан за январь 2026 года экспорт плодоовощной продукции составил 99,4 млн долларов. Об этом сообщили в Национальный комитет по статистике.
За месяц за рубеж было поставлено 106,8 тысячи тонн овощей и фруктов. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года показатель вырос на 21,6%, что свидетельствует о стабильном спросе на узбекскую агропродукцию на внешних рынках.
Структура экспорта
Основную долю поставок сформировали:
• овощи — 36,7 тыс. тонн;
• фрукты и ягоды — 31,3 тыс. тонн;
• также значительный объем пришелся на бобовые, орехи и другую сельхозпродукцию.
В целом плодоовощной сектор обеспечил 5,9% от общего экспорта страны.
Рост показателей отражает расширение экспортной географии и укрепление позиций отечественных производителей на международных рынках.