Enter Engineering, Eriell va Saneg aktivlari qarzlarni qoplash uchun sotuvga chiqariladi
O‘zbekiston hukumati Enter Engineering, Eriell va Saneg aktivlarini sotib, ish haqi bo‘yicha 131 mln dollar qarzdorlik hamda banklar oldidagi majburiyatlarni qoplashni rejalashtirmoqda.
O‘zbekiston hukumati Enter Engineering, Eriell Group va Sanoat Energetika Guruhi kompaniyalariga tegishli qator aktivlarni sotuvga chiqarishni rejalashtirmoqda. Bu mablag‘lar ish haqi bo‘yicha qarzdorlikni, shuningdek byudjet va banklar oldidagi majburiyatlarni qoplashga yo‘naltiriladi.
Vazirlar Mahkamasining 22 yanvardagi qaroriga ko‘ra, ushbu kompaniyalarning 38,7 ming nafar xodimi oldidagi ish haqi qarzdorligi qariyb 131 million dollarni tashkil etadi.
Moliyaviy barqarorlikni ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi ijrochi direktori Shuxrat Vafaev boshchiligida ishchi guruh tuzildi. Unga kompaniyalarning asosiy faoliyatiga kirmaydigan aktivlarni sotuvga tayyorlash va tushgan mablag‘larni birinchi navbatda ish haqlarini to‘lashga yo‘naltirish vazifasi yuklatilgan.
Qaysi aktivlar sotilishi mumkin
Sotuvga chiqarilishi rejalashtirilgan obyektlar ro‘yxatiga quyidagilar kiritilgan:
• Toshkentdagi Bunyodkor prospekti va Chashtepa ko‘chasida joylashgan Enter Engineering ofislari;
• Gavhar va Chorbog‘ ko‘chalaridagi Eriell Group ofislari;
• Tashkent International Medical Center tibbiyot majmuasi;
• Silk Road Samarkand turistik majmuasidagi sakkizta mehmonxona;
• Samarkand International Airport xalqaro aeroporti (operator — Air Marakanda);
• Farg‘ona viloyatidagi Oltiariq neftni qayta ishlash korxonasi;
• “Angren” saqlash terminali.
Yirik loyihalar uchun investorlar izlanadi
Ishchi guruhga bir qator yirik loyihalarni yakunlash uchun yangi investorlarni jalb qilish ham topshirilgan. Ular orasida:
• Buxoro viloyatida qiymati qariyb 5 mlrd dollarga teng MTO (Methanol to Olefin) gaz-kimyo majmuasi;
• Navoiy viloyatida 8 mlrd dollarlik yonuvchi slanetslarni qayta ishlash sanoat majmuasi;
• Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodini modernizatsiya qilish;
• “Samarqandkimyo” bazasida “Neofos” kimyo loyihasi;
• Tebinbuloq kon-metallurgiya kombinatini qurish;
• Buxoro xalqaro aeroportini modernizatsiya qilish.
Aktivlarni sotishning yangi mexanizmi
Aktivlarni realizatsiya qilish uchun Saneg Aktiv nomli sho‘ba kompaniya tashkil etiladi. U O‘zbekiston Davlat aktivlarini boshqarish agentligi bilan hamkorlikda ishlaydi. Sotuvdan tushgan mablag‘lar O‘zbekiston Milliy bankidagi maxsus hisob raqamiga o‘tkazilib, qarzdorliklarni qoplashga yo‘naltiriladi.
Agar aktivlar E-Auksion platformasi orqali sotilmasa, ularning boshlang‘ich narxi har hafta 5 foizga pasaytiriladi, biroq umumiy pasayish 20 foizdan oshmaydi.
Ochiq reyestrlar ma’lumotiga ko‘ra, Saneg Aktiv kompaniyasi 2026 yil 3 fevralda ro‘yxatdan o‘tgan. Uning direktori sifatida Mansurbek Mahmudov ko‘rsatilgan.
Qarzlar va kompaniyalar reaksiyasi
Tadbirkor Baxtiyor Fazilov bilan bog‘liq korxonalarda ishlaydigan xodimlar avval ham bir necha bor ish haqi kechikayotgani haqida xabar bergan. O‘zbekiston Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, hozirgacha 12,7 mingdan ortiq xodim oldidagi qarzdorlik undirilgan.
Saneg kompaniyasida esa yangi tuzilma ro‘yxatdan o‘tgani aktivlarning unga o‘tkazilishini yoki mulkchilik tuzilmasi o‘zgarishini anglatmasligini, guruh faoliyati odatdagi tartibda davom etayotganini ma’lum qilgan.

Активы Enter Engineering, Eriell и Saneg выставят на продажу для погашения долгов
Власти Узбекистана планируют продать активы Enter Engineering, Eriell и Saneg для выплаты $131 млн задолженности по зарплатам и обязательствам перед банками.
Правительство Узбекистан планирует реализовать ряд активов компаний Enter Engineering, Eriell Group и Sanoat Energetika Guruhi для погашения задолженностей по заработной плате, а также обязательств перед бюджетом и банками.
Согласно постановлению Кабинет Министров Республики Узбекистан от 22 января, общая задолженность по зарплате перед 38,7 тысячи сотрудников этих компаний составляет около 131 млн долларов.
Для финансовой стабилизации создана рабочая группа под руководством исполнительного директора Фонд реконструкции и развития Узбекистана Шухрат Вафаев. Ей поручено подготовить к продаже непрофильные активы и направить вырученные средства в первую очередь на выплату зарплат.
Какие активы планируется продать
В перечень объектов, подлежащих продаже, вошли:
• офисы Enter Engineering на проспекте Бунёдкор и улице Чаштепа в Ташкент;
• офисы Eriell Group на улицах Гавхар и Чорбог;
• медицинский комплекс Tashkent International Medical Center;
• восемь гостиниц туристического комплекса Silk Road Samarkand;
• международный аэропорт Samarkand International Airport (оператор Air Marakanda);
• Алтыарыкское нефтеперерабатывающее предприятие в Ферганской области;
• терминал хранения «Ангрен».
Поиск инвесторов для крупных проектов
Рабочей группе также поручено привлечь новых инвесторов для завершения ряда крупных проектов. Среди них:
• газохимический комплекс MTO (Methanol to Olefin) в Бухарской области стоимостью около 5 млрд долларов;
• промышленный комплекс по переработке горючих сланцев в Навоийской области стоимостью 8 млрд долларов;
• модернизация Ферганский нефтеперерабатывающий завод;
• химический проект «Неофос» на базе «Самаркандкимё»;
• строительство горно-металлургического комбината Тебинбулак;
• модернизация международного аэропорта Бухары.
Новый механизм продажи активов
Для реализации имущества создается дочерняя компания Saneg Aktiv совместно с Агентство по управлению государственными активами Узбекистана. Средства от продажи активов будут поступать на специальный счет в Национальный банк Узбекистана и направляться на погашение задолженностей.
Если активы не удастся реализовать через платформу E‑Auksion, их стартовая цена будет снижаться на 5% еженедельно, но не более чем на 20%.
По данным открытых реестров, компания Saneg Aktiv была зарегистрирована 3 февраля 2026 года. Ее директором указан Мансурбек Махмудов.
Долги и реакция компаний
Сотрудники предприятий, связанных с предпринимателем Бахтиёр Фазылов, ранее неоднократно сообщали о задержках заработной платы. По данным Министерство занятости и сокращения бедности Узбекистана, уже удалось взыскать задолженность перед более чем 12,7 тысячи работников.
В компании Saneg заявили, что регистрация новой структуры не означает передачу ей активов или изменение структуры собственности, а деятельность группы продолжается в штатном режиме.