2027-yilgacha O‘zbekistonda yana to‘rtta hududning elektr tarmoqlari xususiy operatorlarga topshiriladi.
O‘zbekiston Prezidenti mintaqaviy elektr tarmoqlarini boshqarishda xususiy operatorlarning ishtirokini kengaytirishni e’lon qildi. Samarqand viloyatidan so‘ng investorlar Jizzax, Sirdaryo, Namangan va Toshkent viloyatlaridagi loyihalarga taklif qilinadi.
O‘zbekiston mintaqaviy elektr tarmoqlarini xususiy operatorlarga bosqichma-bosqich topshirishni davom ettiradi. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-dekabr kuni Toshkentda yangi energetika obyektlarini ishga tushirish marosimida ma’lum qildi.
Davlat rahbari ta’kidlashicha, elektr energiyasi ishlab chiqarish sohasidagi islohotlar natijasida mamlakat davlat-xususiy sheriklik orqali xorijiy investorlardan jalb qilish bo‘yicha katta tajriba to‘pladi. Endilikda ushbu tamoyillar nafaqat energiya ishlab chiqarishda, balki uning taqsimotida ham qo‘llanilmoqda.
Mirziyoyev shuningdek, turk kompaniyasi Aksa Elektrik allaqachon Samarqand viloyati taqsimot tarmoqlarini boshqarishga olganini eslatdi. Loyiha doirasida investor infratuzilmani modernizatsiya qilib, texnik yo‘qotishlarni ikki baravar kamaytirishni maqsad qilgan, bu esa yiliga 20 million dollargacha tejamkorlikka imkon beradi.
Shunga o‘xshash mexanizm asosida boshqa hududlardagi elektr tarmoqlari boshqaruvi ham xususiy sheriklarga taklif qilinadi. 2026-yilda investitsion loyihalar Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida ishga tushiriladi, 2027-yilda esa Namangan va Toshkent viloyatlarida amalga oshiriladi.
Eslatib o‘tamiz, Aksa Enerji Samarqand viloyati tarmoqlarini boshqarish bo‘yicha xalqaro tanlovda g‘olib bo‘lib, 30 yillik davrda 1 milliard dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda. Kompaniyaga raqobat qilgan nomzodlar soni esa to‘qqiz edi.
Davlat-xususiy sheriklik dasturiga muvofiq, elektr tarmoqlarini xususiy operatorlarga topshirish barcha hududlarda 2027-yil 1-iyulgacha yakunlanishi kerak.
Avvalroq Energetika bozorini rivojlantirish va tartibga solish agentligi direktori Sherzod Xodjaev investor tarmoqlarni ekspluatatsiya qilish, ta’mirlash va qurilish bilan shug‘ullanishini, iste’molchilar esa mobil ilovalar orqali odatdagidek elektr energiyasi uchun to‘lovlarni amalga oshirishini tushuntirdi. Farq shundaki, mablag‘ning bir qismi tarmoqlarni boshqarayotgan investorga yo‘naltiriladi.

Частным операторам передадут электросети ещё четырёх регионов Узбекистана к 2027 году
Президент Узбекистана объявил о расширении участия частных операторов в управлении региональными электросетями. Вслед за Самаркандской областью инвесторам предложат проекты в Джизакской, Сырдарьинской, Наманганской и Ташкентской областях.
Узбекистан продолжит поэтапную передачу управления региональными электросетями частным операторам. Об этом президент Шавкат Мирзиёев заявил 5 декабря на церемонии запуска новых энергетических объектов в Ташкенте.
Глава государства отметил, что в результате реформ в сфере генерации страна получила значительный опыт привлечения иностранных инвесторов через государственно-частное партнёрство. Теперь принципы ГЧП применяются не только в производстве электроэнергии, но и в её распределении.
Мирзиёев напомнил, что турецкая компания Aksa Elektrik уже получила в операционное управление Самаркандские распределительные сети. В рамках проекта инвестор обязуется модернизировать инфраструктуру и сократить технические потери вдвое, что позволит экономить до 20 млн долларов ежегодно.
По аналогичному механизму управление электросетями следующих регионов также будет предложено частным партнёрам. В 2026 году инвестиционные проекты откроют в Джизакской и Сырдарьинской областях, а в 2027 году — в Наманганской и Ташкентской областях.
Напомним, Aksa Enerji победила в международном тендере на управление сетями Самаркандской области и планирует вложить 1 млрд долларов в течение 30-летнего периода. Конкуренцию компании составляли девять претендентов.
Согласно программе ГЧП, передача распределительных сетей частным операторам должна быть завершена во всех регионах до 1 июля 2027 года.
Ранее директор Агентства по развитию и регулированию рынка энергетики Шерзод Ходжаев пояснил, что инвестор будет заниматьcя эксплуатацией, ремонтом и строительством сетей. При этом потребители продолжат оплачивать электроэнергию по привычной схеме — через мобильные приложения. Разница лишь в том, что часть средств будет направляться инвестору, управляющему сетями.