O‘zbekistonning bir qator hududlarida hafta oxirigacha havo ifloslanishining yana kuchayishi mumkin. Bu haqda O‘zgidromet ogohlantirdi.
Idora ma’lumotlariga ko‘ra, kuchli yog‘ingarchiliklar davridan so‘ng haroratning nisbatan ko‘tarilishi fonida atmosferada inversiya jarayonlari faollashadi. Ushbu hodisa ayniqsa tonggi, kechki va tungi soatlarda yaqqol namoyon bo‘lib, yerga yaqin qatlamda havo almashinuvi keskin cheklanadi.
Qayd etilishicha, harorat inversiyasi eng kuchli tarzda Toshkent shahrida, shuningdek Samarqand va Jizzax viloyatlarida kuzatilmoqda. Bunday sharoitda ifloslantiruvchi moddalar havoda yomon tarqaladi va bu ekologik vaziyatning yomonlashuviga olib keladi.
O‘zgidromet mutaxassislari O‘zbekiston hududi tabiiy-geografik xususiyatlari va relyefi sababli umuman olganda atmosferada inversiya jarayonlari tez-tez va deyarli doimiy kuzatiladigan mintaqalardan biri ekanini eslatdi.
Amaldagi prognozlarga ko‘ra, respublika bo‘ylab iliq ob-havo va inversiya jarayonlari hafta oxirigacha saqlanib qoladi.

До конца недели в Узбекистане возможно усиление загрязнения воздуха
В Узбекистане до конца недели возможно усиление загрязнения воздуха из-за температурной инверсии, сообщил Узгидромет.
В ряде регионов Узбекистана до конца недели вновь может наблюдаться повышенное загрязнение воздуха. Об этом предупредил Узгидромет.
По данным ведомства, после периода обильных осадков на фоне относительного повышения температуры в атмосфере активизируются инверсионные процессы. Это явление особенно заметно в утренние, вечерние и ночные часы, когда существенно ограничивается воздухообмен в приземном слое.
Наиболее выраженно температурная инверсия, как отмечается, проявляется в Ташкенте, а также в Самаркандской и Джизакской областях. В таких условиях ухудшается рассеивание загрязняющих веществ, что приводит к формированию неблагоприятной экологической обстановки.
В Узгидромете напомнили, что с учётом природно-географических особенностей и рельефа территория Узбекистана в целом относится к регионам с частым и практически постоянным проявлением атмосферной инверсии.
Согласно текущим прогнозам, тёплая погода и инверсионные процессы по республике сохранятся до конца недели.