O‘zbekiston davlat byudjeti daromadlari yil davomida 31% ga oshdi
2025 yilda O‘zbekiston iqtisodiyoti 7,7% ga o‘sdi, davlat byudjeti daromadlari esa 31% ga oshib, 360 trln so‘mga yetdi.
2026 yil 29 yanvar kuni Iqtisodiyot va moliya vazirligida ommaviy axborot vositalari va jamoat vakillari ishtirokida mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi yakunlariga bag‘ishlangan ochiq muloqot o‘tkazildi. Tadbirda vazirlik vakillari Sherzod Muhammadov va Akmaljon Ganiev ma’ruza qildi.
Taqdim etilgan hisobotga ko‘ra, 2025 yilda O‘zbekiston iqtisodiyoti tashqi qiyinchiliklarga bardoshli bo‘lib, 7,7% ga o‘sdi. O‘sishning asosiy dvigateli xizmatlar sohasi bo‘lib, uning hajmi 14,7% ga ko‘paygan. Sanoat ishlab chiqarishi 6,8% ga, qurilish sektori esa 14,2% ga o‘sdi.
Aholining turmush darajasi ko‘rsatkichlariga alohida e’tibor qaratildi. Bir kishiga to‘g‘ri keladigan YaIM 3 881 dollardan oshdi, 5,7% ga o‘sdi. Qashshoqlik darajasi 5,8% ga tushdi, bu 2024 yilga nisbatan 3,1 foizga past.
Byudjet sohasida hokimiyatlar konsolidatsiyalangan byudjet defitsitini YaIMga nisbatan 2,1% darajasida ushlab turishga muvaffaq bo‘ldi, bu prognoz ko‘rsatkichlaridan past. Davlat byudjeti daromadlari yil yakunida 31% ga oshib, 360 trln so‘mga yetdi, xarajatlar esa 384 trln so‘mni tashkil qildi.
Byudjet mablag‘larining yarmidan ko‘pi — 195 trln so‘m — ijtimoiy sohalarni, jumladan ta’lim va sog‘liqni saqlashni rivojlantirishga yo‘naltirildi.
Kelgusi istiqbollarga to‘xtalar ekan, vazirlik 2026 yilda iqtisodiyot o‘sishi kamida 6,6% bo‘lishi, inflyatsiya esa 6–6,5% oralig‘ida bo‘lishini kutmoqda.

Доходы госбюджета Узбекистана за год выросли на 31%
Экономика Узбекистана в 2025 году выросла на 7,7%, а доходы госбюджета увеличились на 31%, достигнув 360 трлн сумов.
29 января 2026 года в Министерство экономики и финансов состоялся открытый диалог с участием представителей СМИ и общественности, посвящённый итогам социально-экономического развития страны. С докладом выступили представители министерства Шерзод Мухамедов и Акмалжон Ганиев.
Согласно представленному отчёту, экономика Узбекистана в 2025 году продемонстрировала устойчивость к внешним вызовам и выросла на 7,7%. Основным драйвером роста стала сфера услуг, объём которой увеличился на 14,7%. Промышленное производство выросло на 6,8%, а строительный сектор — на 14,2%.
Отдельное внимание было уделено показателям уровня жизни населения. ВВП на душу населения превысил $3 881, увеличившись на 5,7%. Уровень бедности снизился до 5,8%, что на 3,1 процентного пункта ниже показателя 2024 года.
В бюджетной сфере властям удалось удержать дефицит консолидированного бюджета на уровне 2,1% к ВВП, что оказалось ниже прогнозных значений. Доходы государственного бюджета по итогам года выросли на 31% и составили 360 трлн сумов, тогда как расходы достигли 384 трлн сумов.
Более половины всех бюджетных средств — 195 трлн сумов — были направлены на развитие социальной сферы, включая образование и здравоохранение.
Говоря о перспективах, в министерстве сообщили, что в 2026 году ожидается рост экономики не ниже 6,6% при уровне инфляции в диапазоне 6–6,5%.