O‘zbekistonda gaz zapravkalari sutka davomida ishlash tartibiga qaytmoqda
Energetika vazirligi xabar berishicha, 30 dekabrdan boshlab O‘zbekistonda gaz zapravkalari vaqtinchalik cheklovlardan so‘ng yana sutka davomida ishlashni qayta tiklaydi.
O‘zbekiston bo‘ylab metanli avtomobillarga gaz quyish shoxobchalari 30 dekabr kuni soat 09:00 dan boshlab yana sutka davomida ishlash tartibiga o‘tadi. Bu haqda O‘zbekiston Energetika vazirligi ma’lum qildi.
Vazirlikda ta’kidlanishicha, avtomobil egalari kunning istalgan vaqtida, jumladan tungi soatlarda ham yoqilg‘i quyish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu esa navbatlarning oldini olish va zapravkalarga tushayotgan yuklamani kamaytirishga xizmat qiladi.
Eslatib o‘tilishicha, AYoQShlar faoliyatiga qo‘yilgan cheklovlar 11 dekabrdan joriy etilgan edi. O‘shanda Energetika vazirligi bu chora vaqtinchalik ekanini va Turkmaniston gaz transport tizimidagi texnik nosozlik sabab import qilinayotgan gaz hajmining kamayishi bilan bog‘liqligini bildirgan. Ushbu davrda ayrim hududlarda zapravkalar kuniga atigi bir necha soat ishlagan.
Energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudovning avvalroq ma’lum qilishicha, avariya oqibatida sutkasiga qariyb 6 mln kub metr gaz taqchilligi yuzaga kelgan. Aholi va ijtimoiy obyektlar ehtiyojini qoplash uchun yer osti gaz omborlaridan kuniga 42 mln kub metrgacha gaz olinib kelingan.
O‘zbekiston tabiiy gazni Rossiya va Turkmanistondan import qiladi. Joriy yilning 11 oyi yakunlariga ko‘ra, gaz importi hajmi 1,5 mlrd dollarni tashkil etib, bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 1,2 foizga kamdir. Shu bilan birga, noyabr oyida gaz importi keskin oshib, 334,3 mln dollarga yetdi, bu esa yillik hisobda 1,8 barobar ko‘p. Noyabr oyida gaz eksporti 55,9 mln dollarni tashkil etib, 5,5 foizga oshgan.

Газовые заправки в Узбекистане возвращаются к круглосуточной работе
Минэнерго сообщило, что с 30 декабря газовые заправки в Узбекистане возобновят круглосуточную работу после временных ограничений.
Метановые автозаправочные станции по всей территории Узбекистана с 09:00 30 декабря вновь начнут работать в круглосуточном режиме. Об этом сообщило Министерство энергетики Узбекистана.
В ведомстве подчеркнули, что владельцы автомобилей смогут заправляться в любое удобное время суток, включая ночные часы, что позволит избежать очередей и снизить нагрузку на заправочные станции.
Ограничения на работу АГНКС были введены с 11 декабря. Тогда Минэнерго поясняло, что мера носит временный характер и связана со снижением объёмов импортируемого газа из-за технической неисправности на газотранспортной системе Туркменистана. В этот период заправки в ряде регионов работали лишь несколько часов в сутки.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов ранее сообщал, что авария привела к дефициту около 6 млн кубометров газа в сутки. Для покрытия потребностей населения и социальных объектов из подземных газохранилищ отбиралось до 42 млн кубометров газа в день.
Узбекистан импортирует природный газ из России и Туркменистана. По итогам 11 месяцев объём импорта составил 1,5 млрд долларов, что на 1,2% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом в ноябре импорт газа резко вырос — до 334,3 млн долларов, что в 1,8 раза больше в годовом выражении. Экспорт газа в ноябре составил 55,9 млн долларов, увеличившись на 5,5%.