O‘zbekiston fuqarosi Ahmadjon Qurbonov Moskvada rossiyalik general Igor Kirillov va uning yordamchisini o‘ldirishga oid terror ishi bo‘yicha umrbod qamoq jazosiga hukm qilindi. Bu haqda 21-yanvar kuni RBK xabar berdi.
Sud hukmiga ko‘ra, Qurbonov dastlab 10 yil qamoqda o‘tadi, qolgan qismi esa maxsus tartibli koloniyada o‘tkaziladi. Shuningdek, unga 1 million rubl miqdorida jarima tayinlandi. Sudda ayblanuvchi o‘z aybini to‘liq tan oldi.
Shuningdek, sud yana uch nafar ayblanuvchi ishini ko‘rib chiqdi. Batuxan Tochiyev 22 yilga, Ramazon Padiyev 18 yilga, Robert Safaryan esa 25 yilga ozodlikdan mahrum etildi. Safaryan aybini qisman tan olgan, Tochiyev va Padiyev esa aybni rad etgan.
Ishtirokchilarning ish hujjatlariga ko‘ra, general Igor Kirillov va uning yordamchisi Ilya Polikarpov 2024-yil 17-dekabr kuni ertalab Moskvadagi Riazanskiy prospektidagi uyi oldida to‘xtatilgan elektr skuterga o‘rnatilgan uy sharoitida tayyorlangan portlovchi qurilma portlashi natijasida halok bo‘lgan. Qurbonov hodisadan bir necha soat o‘tib ushlangan.
Rossiya tergov qo‘mitasining ta’kidlashicha, tergov jarayonida Qurbonov Ukrainaning maxsus xizmatlari tomonidan jalb qilinganini aytgan. Terror harakatini amalga oshirgani uchun unga 100 ming dollar mukofot va Yevropadagi bir davlatga chiqishda yordam berish va’dasi berilgan. Tergovga ko‘ra, Tochiyev va Padiyev Qurbonov uchun yashash joyini ijaraga olgan, Safaryan esa portlovchi qurilma komponentlarini Polshada olib kelib taqdim qilgan.

Гражданин Узбекистана получил пожизненный срок за убийство российского генерала в Москве
Суд в Москве приговорил гражданина Узбекистана к пожизненному заключению по делу о теракте, в котором погиб российский генерал Игорь Кириллов и его помощник.
2-й Западный окружной военный суд приговорил гражданина Узбекистана Ахмаджона Курбонова к пожизненному лишению свободы по делу о теракте, в результате которого погиб генерал Вооружённых сил России Игорь Кириллов и его помощник. Об этом 21 января сообщило издание РБК.
Согласно приговору, первые 10 лет Курбонов проведёт в тюрьме, оставшуюся часть срока — в колонии особого режима. Также ему назначен штраф в размере 1 млн рублей. Подсудимый полностью признал свою вину.
Суд рассмотрел дела ещё трёх фигурантов. Батухан Точиев приговорён к 22 годам лишения свободы, Рамазан Падиев — к 18 годам, Роберт Сафарян — к 25 годам. Сафарян признал вину частично, Точиев и Падиев вину не признали.
По материалам дела, генерал Игорь Кириллов и его помощник Илья Поликарпов погибли утром 17 декабря 2024 года в результате взрыва самодельного взрывного устройства. Бомба была заложена в электросамокат, припаркованный у дома генерала на Рязанском проспекте в Москве. Курбонова задержали спустя несколько часов после происшествия.
В ходе следствия, как утверждает Следственный комитет России, Курбонов заявил, что был завербован украинскими спецслужбами. За совершение теракта ему якобы пообещали вознаграждение в размере 100 тысяч долларов и помощь с выездом в одну из европейских стран. По версии следствия, Точиев и Падиев арендовали для него жильё, а Сафарян передал компоненты взрывного устройства, доставленные из Польши.