O‘zbekistonda fuqarolar nomiga avtomobil olib kirishni qisqartirish, yuridik shaxslar uchun esa tartiblarni soddalashtirish rejalashtirilmoqda. Dastur yashirin iqtisodiyotni kamaytirish va nazoratni kuchaytirishga qaratilgan.
O‘zbekistonda jismoniy shaxslar nomiga rasmiylashtirilayotgan avtomobillar importi qisqartirilishi kutilmoqda. Bu choralar 10 dekabr kuni prezident tomonidan tasdiqlangan yashirin iqtisodiyotni qisqartirish bo‘yicha yangi dasturda belgilangan.
Hujjat import jarayonlari, bojxona nazorati va tovar aylanishida shaffoflikni oshirishga qaratilgan. Asosiy yo‘nalishlardan biri sifatida chegara postlarida notarif nazoratini soddalashtirish ko‘zda tutilgan. Mazkur yo‘nalish bo‘yicha loyiha 2026 yil 1 martga qadar ishlab chiqilishi rejalashtirilgan.
Dastur doirasida fuqarolar nomiga yengil avtomobil olib kirishni qisqartirish ham nazarda tutilgan. Bunga yuridik shaxslar uchun notarif talablarning soddalashtirilishi orqali erishiladi. Bu esa avtomobillarni jismoniy shaxslar emas, balki kompaniyalar orqali rasmiylashtirishni rag‘batlantirishi kerak. Mazkur masala bo‘yicha hukumat qarori 1 martga qadar qabul qilinishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, 1 fevralga qadar Bojxona qo‘mitasi va UZIMEI markazi o‘rtasida mobil qurilmalarning IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish jarayonini yanada shaffof qilish maqsadida integratsiya yo‘lga qo‘yiladi.
Bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar–noyabr oylarida yengil avtomobillar importi qiymati qariyb 14 foizga kamaygan — 1,23 milliard dollardan 1,06 milliard dollargacha. Shu bilan birga, import qilingan avtomobillar soni 4,5 foizga oshgan — 68,5 mingdan 71,7 mingtaga yetgan.
Avvalroq xabar berilishicha, 2026 yil 1 apreldan boshlab O‘zbekistonda ko‘chmas mulk va avtomobil xaridi bo‘yicha barcha operatsiyalar faqat bank kartalari yoki elektron to‘lov tizimlari orqali amalga oshiriladi. Shuningdek, 25 million so‘mdan yuqori to‘lovlar ham majburiy ravishda naqdsiz shaklga o‘tkaziladi.

Импорт автомобилей на имя граждан в Узбекистане планируют сократить
В Узбекистане планируют снизить импорт авто на имя граждан и упростить правила для юрлиц. Программа направлена на сокращение теневой экономики и усиление контроля.
В Узбекистане намерены уменьшить объем ввоза автомобилей, оформляемых на имя физических лиц. Такая мера предусмотрена в новой программе по сокращению теневой экономики, утверждённой указом президента от 10 декабря.
Документ ориентирован на повышение прозрачности в сфере импорта, таможенного контроля и товарооборота. Одним из ключевых направлений станет упрощение нетарифного контроля на приграничных постах: соответствующий проект планируется подготовить до 1 марта 2026 года.
Программа также предполагает сокращение импорта легковых автомобилей на имя граждан. Это будет достигаться за счёт упрощения нетарифных требований для юридических лиц, что должно стимулировать оформление автотранспорта через компании. Постановление Кабинета министров по этому вопросу ожидается до 1 марта.
Кроме того, до 1 февраля планируется наладить интеграцию между Таможенным комитетом и центром UZIMEI для более прозрачной регистрации IMEI-кодов мобильных устройств.
По данным Таможенного комитета, за январь–ноябрь 2025 года стоимость импорта легковых автомобилей снизилась почти на 14% — с 1,23 млрд до 1,06 млрд долларов. При этом количество импортированных машин выросло на 4,5% — с 68,5 тыс. до 71,7 тыс. единиц.
Ранее сообщалось, что в Узбекистане с 1 апреля 2026 года операции по покупке недвижимости и автомобилей будут осуществляться только через банковские карты или электронные платежные системы. Под обязательный безнал переходят также платежи свыше 25 млн сумов.