Toshkentdan 87 ta ifloslantiruvchi korxona ko‘chiriladi, birinchisi «Uzvtortsvetmet» bo‘ladi
Hokimiyat Toshkentdan chiqariladigan 87 ta ekologik xavfli korxonani aniqladi. Birinchisi «Uzvtor­tsvetmet» bo‘lib, uning ko‘chirilishi havoga chiqadigan moddalarni yiliga 226 tonnaga kamaytiradi.
Toshkentda ekologik xavfli va energiya talab qiluvchi korxonalar ro‘yxati tuzildi, ularni bosqichma-bosqich poytaxtdan ko‘chirish rejalashtirilgan. Ro‘yxatga jami 87 obyekt kiritildi. Bu haqda O‘zbekiston Milliy ekologiya va iqlim o‘zgarishi qo‘mitasi ma’lum qildi.
Korxonalarni ko‘chirish ishlab chiqarishni majburiy modernizatsiya qilish va texnologik jarayonlarni zamonaviy ekologik standartlarga moslashtirishni nazarda tutadi. O‘tgan yilning may oyidan Toshkent, Nukus va viloyat markazlarida metallurgiya, chiqindilarni qayta ishlash va yoqish, sement va asbest ishlab chiqarish kabi ekologik xavfli sohalarda yangi loyihalarni amalga oshirish taqiqlangan edi.
Havo sifatini yaxshilash bo‘yicha maxsus komissiya xabariga ko‘ra, ko‘chiriladigan korxonalardan birinchisi «Uzvtor­tsvetmet» bo‘ladi. Toshkentning Yangihayot tumani sanoat hududida joylashgan zavod ikkinchi darajali rangli metallarni yig‘ish va qayta ishlash bilan shug‘ullanadi va ekologik xavf jihatidan I toifa obyekt hisoblanadi.
Zavod Jizzax viloyatidagi erkin iqtisodiy zonaga ko‘chiriladi. Mazkur korxonaning bir qismi 1970-yillardan beri ishlatilayotgan uskunalardan iborat. Oktyabr oyida zavodga majburiy ekologik buyruq berildi va ekologik zarar uchun 18 mlrd so‘mdan ortiq kompensatsiya ajratildi.
Ko‘chirish jarayonida eskirgan va ekologik zararli eritish pechlari utilizatsiya qilinadi, ishlab chiqarish esa yangi, zamonaviy va ekologik talabga javob beradigan uskuna asosida davom ettiriladi.
Qo‘mita baholashicha, faqat «Uzvtor­tsvetmet»ni ko‘chirish havoga chiqadigan ifloslantiruvchi moddalarni yiliga taxminan 226,7 tonna kamaytirishga imkon beradi.
Shuningdek, ilgari Toshkentdagi V. L. Galparin nomidagi truba zavodi va metall chiqindilarni saralash va presslash bilan shug‘ullanuvchi «Vtorchermet» poytaxt filialiga ham majburiy ekologik buyruqlar berilgan edi.

Из Ташкента перенесут 87 предприятий-загрязнителей, первым станет «Узвторцветмет»
Власти определили 87 экологически опасных предприятий, которые выведут из Ташкента. Первым станет «Узвторцветмет», его перенос сократит выбросы на 226 тонн в год.
В Ташкенте сформирован перечень экологически опасных и энергоёмких предприятий, которые поэтапно будут вынесены за пределы столицы. В список вошли 87 объектов. Об этом сообщили в Национальный комитет по экологии и изменению климата Узбекистана.
Перенос предприятий предусматривает обязательную модернизацию производств и приведение технологических процессов в соответствие с современными экологическими стандартами. Ранее, с мая прошлого года, в Ташкенте, Нукусе и областных центрах уже был введён запрет на реализацию новых проектов в ряде экологически опасных отраслей, включая металлургию, переработку и сжигание отходов, цементное и асбестовое производство.
Как сообщила специальная комиссия по улучшению качества воздуха, одним из первых предприятий, подлежащих переносу, станет Узвторцветмет. Завод, расположенный в промышленной зоне Янгихаётского района Ташкента, занимается заготовкой и переработкой вторичных цветных металлов и относится к объектам I категории экологической опасности.
Предприятие будет передислоцировано в свободную экономическую зону в Джизакская область. Отмечается, что часть оборудования завода эксплуатировалась с 1970-х годов. В октябре предприятию было выдано обязательное предписание, а также начислена компенсация за экологический ущерб в размере более 18 млрд сумов.
В рамках переноса устаревшие и экологически вредные плавильные печи будут утилизированы, а производство продолжится на новом, более технологичном оборудовании, соответствующем действующим экологическим требованиям.
По оценке комитета, перенос только одного «Узвторцветмета» позволит сократить выбросы загрязняющих веществ в атмосферу примерно на 226,7 тонны в год.
Ранее обязательные экологические предписания были также выданы Ташкентскому трубному заводу имени В. Л. Галпарина в Сергелийском районе и столичному филиалу предприятия «Вторчермет», занимающемуся сортировкой и прессованием металлолома.