Yong‘indan so‘ng FVV Tashkent City’dagi Park in Mall savdo markazini vaqtincha yopdi
Tashkent City’da uchinchi qavatda yuz bergan yong‘indan so‘ng Park in Mall savdo-ko‘ngilochar markazi vaqtincha yopildi. FVV yong‘in xavfsizligi talablari buzilganini aniqlab, majmua faoliyatini to‘xtatdi.
O‘zbekistonda Favqulodda vaziyatlar vazirligi 15-mart kuni yuz bergan yong‘indan so‘ng Tashkent City hududida joylashgan Park in Mall oilaviy savdo-ko‘ngilochar markazi faoliyatini vaqtincha to‘xtatdi.
Vazirlik ma’lumotiga ko‘ra, yong‘in binoning uchinchi qavatida ta’mirlash ishlari olib borilayotgan xonada boshlangan. Dastlabki taxminga ko‘ra, hodisaga elektr jihozlaridagi nosozlik sabab bo‘lgan. Yong‘in haqida xabar soat 13:18 da kelib tushgan, oradan bir daqiqa o‘tib voqea joyiga yong‘in-qutqaruv ekipajlari yetib borgan. O‘t o‘n daqiqadan kam vaqt ichida bartaraf etilgan.
Hodisa oqibatida jabrlanganlar yo‘q, yong‘in taxminan 25 kvadrat metr maydonga zarar yetkazgan. Shu bilan birga, binoda yong‘in xavfsizligi talablari buzilgani aniqlangan.
FVVga ko‘ra, asosiy omillardan biri ijarachilar tomonidan elektr simlaridan noto‘g‘ri foydalanilgani bo‘lgan. Bu esa yong‘in kelib chiqishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Voqea paytida markazning to‘rtinchi qavatida fudkort va bolalar maydonchasi faoliyat yuritayotgan edi. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda tutun sabab tashrif buyuruvchilar, jumladan bolali oilalar binoni tark etayotgani aks etgan.
Avvalroq Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi Park in Mall majmuasi hali rasman foydalanishga topshirilmaganini, biroq uning hududida allaqachon do‘konlar, kafelar, kinoteatr va fitnes markazi ishlayotgani haqida ma’lum qilgan edi.
Aniqlangan kamchiliklar to‘liq bartaraf etilgunga qadar savdo-ko‘ngilochar markaz faoliyati to‘liq to‘xtatiladi.
Eslatib o‘tamiz, 31-yanvar kuni Aviator savdo-ko‘ngilochar markazidagi bolalar maydonchasida yuz bergan yong‘in oqibatida ikki yoshli qizaloq halok bo‘lgach, FVV mamlakat bo‘ylab savdo-ko‘ngilochar majmualarda yong‘in xavfsizligi talablariga rioya etilishi yuzasidan keng ko‘lamli tekshiruvlarni boshlagan.

МЧС временно закрыло ТРЦ Park in Mall в Tashkent City после пожара
В Tashkent City временно закрыт ТРЦ Park in Mall после пожара на третьем этаже. МЧС выявило нарушения пожарной безопасности и приостановило работу комплекса.
Министерство по чрезвычайным ситуациям Узбекистана приостановило деятельность семейного торгово-развлекательного центра Park in Mall, расположенного на территории Tashkent City, после пожара, произошедшего 15 марта.
По данным ведомства, возгорание началось на третьем этаже здания в помещении, где проводились ремонтные работы. Предварительной причиной стала неисправность электрооборудования. Сообщение о пожаре поступило в 13:18, и уже через минуту на место прибыли пожарные расчёты. Огонь был ликвидирован менее чем за десять минут.
В результате происшествия никто не пострадал, огнем повреждено около 25 квадратных метров площади. Однако в здании было выявлено несколько нарушений требований пожарной безопасности.
В МЧС сообщили, что основным фактором стало неправильное использование электропроводки арендаторами помещений. Именно это могло привести к возникновению пожара.
На момент происшествия на четвертом этаже центра находились фудкорт и детская площадка. В социальных сетях распространились видеозаписи, на которых видно, как посетители, в том числе семьи с детьми, покидают здание из-за задымления.
Как ранее отмечали в Управление по чрезвычайным ситуациям города Ташкента, комплекс Park in Mall еще не был официально введен в эксплуатацию, однако на его территории уже работали магазины, кафе, кинотеатр и фитнес-центр.
Работа всего ТРЦ будет приостановлена до полного устранения выявленных нарушений.
После пожара на детской площадке в ТРЦ Aviator 31 января, в результате которого погибла двухлетняя девочка, МЧС начало масштабные проверки соблюдения требований пожарной безопасности в торгово-развлекательных комплексах по всей стране.