14 oktabrdan boshlab Microsoft rasmiy ravishda 2015 yil iyulda chiqarilgan Windows 10 operatsion tizimiga qo‘llab-quvvatlashni to‘xtatdi. Foydalanuvchilarga yangilanishlar va himoya funksiyalarini olishni davom ettirish uchun qurilmalarini Windows 11 ga yangilash tavsiya qilinadi.
Kompaniya ma’lumotiga ko‘ra, ushbu sanadan boshlab dasturiy ta’minot yangilanishlari, xavfsizlik tizimlari va texnik yordam ko‘rsatish to‘xtatiladi. Windows 10 ishlashni davom ettiradi, biroq yangilanishlarsiz kompyuterlar viruslar va zararli dasturlarga nisbatan ko‘proq zaif bo‘ladi.
Windows 10 Microsoft tarixidagi eng mashhur operatsion tizimlardan biri bo‘ldi, chunki u turli qurilmalarga moslashgan — ish stoli kompyuterlari, noutbuklar, planshetlar va hatto smartfonlar uchun ham.
2025 yil iyulida Microsoft shuningdek e’lon qilganidek, 2026 yildan boshlab Windows 10 foydalanuvchilari uchun Microsoft 365 ilovalari yangilanishlari chiqarilishi ham to‘xtatiladi va shu tariqa platformaning hayotiy tsikli yakunlanadi.

Microsoft официально прекратила поддержку Windows 10
С 14 октября Microsoft завершила поддержку Windows 10. Обновления безопасности и техническая помощь больше не предоставляются. Пользователям рекомендовано перейти на Windows 11.
С 14 октября корпорация Microsoft официально прекратила поддержку операционной системы Windows 10, выпущенной в июле 2015 года. Пользователям рекомендовано обновить свои устройства до Windows 11, чтобы продолжить получать обновления и защиту.
Как сообщили в компании, начиная с этой даты прекращено предоставление обновлений программного обеспечения, систем безопасности и технической поддержки.
Хотя Windows 10 продолжит работать, компьютеры без дальнейших обновлений станут уязвимее для вирусов и вредоносных программ.
Windows 10 стала одной из самых популярных версий ОС в истории Microsoft благодаря своей универсальности — она была адаптирована для настольных ПК, ноутбуков, планшетов и даже смартфонов.
В июле 2025 года Microsoft также объявила, что с 2026 года прекратит выпуск обновлений приложений Microsoft 365 для пользователей Windows 10, окончательно завершив жизненный цикл платформы.