O‘zbekiston TIV eslatdi: fuqarolar mamlakat hududidan tashqarida ham davlat himoyasidadir
O‘zbekiston TIV ta’kidlashicha, fuqarolar joylashgan manzilidan qat’i nazar davlat himoyasida. Bayonotga Ximkidagi taksichining haqoratlanishi sabab bo‘ldi.
Moskva viloyatining Ximki shahrida o‘zbekistonlik taksichi ishtirokida mojaro yuz berdi. «TRT на русском» Telegram-kanalida e’lon qilingan videoda mahalliy fuqaro haydovchini haqoratlab, «Sen ruslarning qulisan! O‘zbekistonda hech narsa topolmading — bizga kelding», deb baqirayotgani aks etgan.
Guvohlarning aytishicha, kelishmovchilik taksi mashinasi chiqindi mashinasiga yo‘l berishni kutib, hovliga kirishni qisqa muddat to‘sib qo‘ygani uchun kelib chiqqan. Taksichi vaziyatni yumshatishga urinib, erkakni tinchlantirishni so‘ragan, so‘ngra mashinaga o‘tirib, voqea joyidan ketgan.
Rolik tarqalganidan so‘ng O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi o‘zining Telegram-kanalida bayonot e’lon qildi. Unda ta’kidlanishicha, O‘zbekiston fuqarolari mamlakat hududidan tashqarida ham davlat himoyasidadir.
TIV qayd etishicha, bu huquq Konstitutsiya, milliy qonunlar va xalqaro normalarda mustahkamlab qo‘yilgan. Fuqarolarning huquq va qadr-qimmati xorijda poymol etilgan taqdirda, ular o‘sha davlatning tegishli organlariga, shuningdek O‘zbekistonning diplomatik vakolatxonalari va konsulliklariga murojaat qilishi kerak.
Vazirlik alohida urg‘ulaganidek, xorijdagi fuqarolarni himoya qilish davlat siyosatining muhim yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, u davlatning o‘z fuqarolari oldidagi majburiyatlariga asoslanadi.

МИД Узбекистана напомнил: граждане страны под защитой государства за рубежом
МИД Узбекистана заявил, что граждане находятся под защитой государства независимо от местонахождения. Поводом стало оскорбление таксиста в Химках.
В подмосковных Химках произошёл конфликт с участием таксиста из Узбекистана. Видео инцидента опубликовал Telegram-канал «TRT на русском». На кадрах видно, как местный житель оскорбляет водителя, выкрикивая: «Ты раб русских! В Узбекистане ничего не нашёл — приехал к нам».
Свидетели сообщили, что спор возник из-за того, что машина такси ненадолго перекрыла въезд во двор, ожидая проезда мусоровоза. Таксист попытался урегулировать ситуацию, попросив мужчину успокоиться, после чего сел в автомобиль и уехал.
После распространения ролика с инцидентом Министерство иностранных дел Узбекистана опубликовало заявление в своём Telegram-канале. Ведомство напомнило, что граждане страны находятся под защитой государства независимо от места пребывания.
МИД отметил, что это право закреплено в Конституции, национальных законах и международных нормах. В случае нарушения прав или достоинства узбекистанцы за границей должны обращаться в компетентные органы страны пребывания, а также за правовой и консульской помощью в дипломатические представительства и консульства Узбекистана.
В министерстве подчеркнули, что защита граждан за рубежом является одним из ключевых направлений государственной политики и осуществляется на основе обязательств государства перед своими гражданами.