11 noyabr kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya prezidenti Vladimir Putin o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalarini, shuningdek, oliy darajada erishilgan kelishuvlarning amaliy ijrosini muhokama qildilar.
Alohida e’tibor savdo hajmining o‘sish sur’atlarini saqlab qolish, energetika va sanoat sohalaridagi qo‘shma loyihalarni ilgari surish, ikki davlat hududlari o‘rtasidagi ishbilarmonlik aloqalarini kengaytirish hamda madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirishga qaratildi.
Liderlar 22 oktabr kuni Moskva viloyatida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston–Rossiya hududlar kengashi yig‘ilishining muvaffaqiyatli natijalarini qayd etib, 3 dekabr kuni bo‘lib o‘tadigan hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va qo‘shma biznes-forumning ahamiyatini ta’kidladilar.
Shuningdek, prezidentlar xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar hamda kelgusi uchrashuvlar jadvalini kelishib oldilar.

Мирзиёев и Путин обсудили укрепление стратегического партнёрства
Президенты Узбекистана и России обсудили развитие стратегического партнёрства, экономическое сотрудничество и предстоящие двусторонние мероприятия.
11 ноября состоялся телефонный разговор президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и президента России Владимира Путина.
Главы государств обсудили вопросы дальнейшего развития узбекско-российских отношений стратегического партнёрства и союзничества, а также практическую реализацию достигнутых договорённостей на высшем уровне.
Особое внимание уделено сохранению динамики роста товарооборота, продвижению совместных проектов в энергетике и промышленности, расширению делового взаимодействия между регионами двух стран и развитию культурно-гуманитарных связей.
Лидеры отметили успешные итоги заседания Совета регионов Узбекистана и России, состоявшегося 22 октября в Московской области, и подчеркнули важность предстоящего 3 декабря заседания межправительственной комиссии и совместного бизнес-форума.
Также президенты обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки и согласовали график будущих встреч.