O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi Operativ-qidiruv boshqarmasi xodimlari Davlat xavfsizlik xizmati va Bojxona qo‘mitasi bilan hamkorlikda Qirg‘izistondan narkotik moddalarni kontrabanda qilish yo‘lini fosh qildi.
Amalga oshirilgan operatsiya Andijon viloyati Buston tumanida bo‘lib o‘tdi. Qidiruv vaqtida maydonda yashirilgan “zakladka”dan katta miqdordagi taqiqlangan moddalarni olishga uringan 1980, 1981, 1990 va 1996 yillarda tug‘ilgan to‘rt kishi qo‘lga olindi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, jinoyatchilar maydonda tayyorlangan zakladkadan 9,447 kilogramm gashishni olib, keyinchalik tarqatishni rejalashtirgan. Harakatlar koordinatsiyasi chetdan amalga oshirilgani aniqlangan — tashkilotchilardan biri Qirg‘izistonda bo‘lgan shaxsning ko‘rsatmasi bilan harakat qilgan.
Huquq-tartibot organlari qayd etishicha, olib borilgan operatsiya natijasida 94 mingdan ortiq dozada narkotik moddalar noqonuniy aylanishga tushmagan. Musodara qilingan modda jinoyat ishiga ilova qilindi.
Qo‘lga olingan shaxslarga Jinoyat kodeksining 273-moddasi, 5-qismi (“Katta miqdorda narkotik vositalarni noqonuniy aylantirish”) bo‘yicha ish qo‘zg‘atildi. Mazkur modda bo‘yicha jazolar 10 dan 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilishni nazarda tutadi.

На границе с Кыргызстаном изъято почти 9,5 кг гашиша
В Андижанской области пресечён канал поставки наркотиков из Кыргызстана. Изъято 9,447 кг гашиша, возбуждено уголовное дело.
Сотрудники Оперативно-розыскного департамента МВД совместно со Службой государственной безопасности и Таможенным комитетом пресекли канал контрабанды наркотиков из Кыргызстана.
Операция прошла в Бустонском районе Андижанской области. При попытке извлечь из тайника крупную партию запрещённых веществ задержаны четверо мужчин 1980, 1981, 1990 и 1996 годов рождения.
По данным следствия, злоумышленники планировали забрать из оборудованной в поле «закладки» 9,447 килограмма гашиша для дальнейшего распространения. Координация действий, как установлено, велась из-за рубежа — один из организаторов действовал по указанию лица, находящегося в Кыргызстане.
Правоохранители отмечают, что благодаря проведённой операции в незаконный оборот не поступило более 94 тысяч разовых доз наркотика. Изъятое вещество приобщено к материалам уголовного дела.
В отношении задержанных возбуждено дело по части 5 статьи 273 Уголовного кодекса («Незаконный оборот наркотических средств в крупных размерах»). Санкция статьи предусматривает лишение свободы на срок от 10 до 20 лет.