O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi qoidabuzarliklar to‘g‘risidagi ma’lumotlar uchun 3 mlrd so‘m mukofot to‘ladi
O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi qoidabuzarliklar to‘g‘risidagi ma’lumotlar uchun fuqarolarga 3 mlrd so‘m mukofot to‘ladi. Yanvar oyida “Soliq hamkor” tizimi orqali 12 mingdan ortiq murojaat kelib tushgan.
2026 yil yanvar oyida O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi “Soliq hamkor” tizimi orqali soliq qonunchiligi buzilishi haqida xabar bergan fuqarolarga 3 mlrd so‘m mukofot to‘ladi.
Yilning birinchi oyida jami 12 486 murojaat kelib tushgan. Idora ma’lumotlariga ko‘ra, 99% holatda bildirgan faktlar tekshiruvlar davomida tasdiqlangan.
Ko‘pchilik signalar chek berishdan bosh tortish bilan bog‘liq bo‘lgan — bunday murojaatlar soni 10 879 ni tashkil qilgan. Shuningdek, 510 ta murojaat bank kartalari orqali to‘lovni qabul qilmaslik va 34 ta holatda naqd pulsiz hisob-kitobda narxlarni asossiz oshirish bilan bog‘liq bo‘lgan.
Olingan ma’lumotlar asosida soliq organlari 5 mingdan ortiq nazorat tekshiruvlarini o‘tkazgan. Tekshiruvlar natijasida 4 782 nafar fuqaroga undirilgan jarimalarning 20% miqdorida mukofot to‘langan.
Fuqarolarning soliq intizomiga bo‘lgan faolligi yuqori darajada saqlanmoqda. 2025 yilda mukofotlar umumiy hajmi 33,7 mlrd so‘mni tashkil qilgan. Yanvar oyidagi taxminan 1,7 ming murojaat ko‘rib chiqilmagan — ularning bir qismi takroriy, bir qismi esa allaqachon tekshiruv o‘tkazilgan tadbirkorlarga tegishli bo‘lgan.

Налоговый комитет Узбекистана выплатил 3 млрд сумов за сообщения о нарушениях
Налоговый комитет выплатил гражданам 3 млрд сумов за сообщения о нарушениях. В январе поступило более 12 тысяч обращений через систему Soliq hamkor.
В январе 2026 года Налоговый комитет Узбекистана перечислил гражданам 3 млрд сумов вознаграждений за сообщения о нарушениях налогового законодательства через систему «Soliq hamkor».
За первый месяц года поступило 12 486 обращений. По данным ведомства, в 99% случаев изложенные факты подтвердились в ходе проверок.
Большинство сигналов касались отказа в выдаче кассовых чеков — зарегистрировано 10 879 таких обращений. Также зафиксировано 510 сообщений об отказе принимать оплату банковскими картами и 34 случая необоснованного завышения цен при безналичном расчёте.
На основании полученной информации налоговые органы провели свыше 5 тысяч выездных проверок. По их итогам 4 782 гражданина получили выплаты в размере 20% от суммы взысканных штрафов.
Активность населения в вопросах налоговой дисциплины остаётся высокой. В 2025 году общий объём поощрений составил 33,7 млрд сумов. Около 1,7 тысячи январских обращений не были приняты к рассмотрению — часть из них оказалась повторной, часть касалась предпринимателей, в отношении которых уже проводились проверки.