O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasining Tashqi aloqalar departamentiga yangi rahbar tayinlandi
Sardorbek Umurzoqov Prezident administratsiyasi tashqi aloqalar departamenti rahbari etib tayinlandi. U bu lavozimda Alisherbek Paygamov o‘rnini egalladi.
O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi Tashqi aloqalar departamenti rahbari o‘zgardi.
Alisherbek Azizovich Paygamov boshqa ishga o‘tishi munosabati bilan departament boshlig‘i lavozimidan ozod etildi. Bu haqda Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov ma’lum qildi. Paygamovning yangi ish joyi hozircha aniqlanmagan.
Prezident farmoniga ko‘ra, ushbu lavozimga ilgari Prezident Administratsiyasida bosh inspektor lavozimida ishlagan Sardorbek Ulug‘bekovich Umurzakov tayinlandi.
Matbuot xizmati ta’kidlashicha, Sardorbek Umurzakov — ko‘p yillik tajribaga ega diplomat. 2006–2018 yillarda u Tashqi ishlar vazirligi tizimida hamda O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalarida turli lavozimlarda ishlagan. 2018 yildan boshlab Prezident Administratsiyasida, xususan tashqi siyosat masalalari bo‘yicha mas’ul lavozimlarda faoliyat yuritgan.
Avvalroq ayrim OAVlar uni sobiq Prezident Administratsiyasi rahbari va hozirgi Prezidentning strategik rivojlanish masalalari bo‘yicha maslahatchisi Sardor Uktamovich Umurzakov bilan adashtirgan edi. Biroq so‘z u haqda emas, uning ism-sharifi o‘xshash boshqa shaxs — Sardorbek Umurzakov haqida ketmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Alisherbek Paygamov ilgari Prezident apparatida bir qator muhim lavozimlarni egallagan. 2018-yil avgust oyida Prezident ijro apparati Prezident Administratsiyasiga aylantirilgach, u uning rahbar o‘rinbosari etib tayinlangan, 2023-yil avgustidan esa Tashqi aloqalar departamentini boshqargan.

Назначен новый руководитель Департамента внешних связей Администрации президента Узбекистана
Сардорбек Умурзаков назначен руководителем Департамента внешних связей Администрации президента Узбекистана. Он сменил Алишербека Пайгамова.
Алишербек Азизович Пайгамов освобождён от должности начальника Департамента внешних связей Администрации президента Узбекистана в связи с переходом на другую работу.
Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов. Новое место работы Пайгамова пока не уточняется.
На должность руководителя департамента указом президента назначен Сардорбек Улугбекович Умурзаков, ранее занимавший пост главного инспектора Администрации президента.
Пресс-служба главы государства уточнила, что Сардорбек Умурзаков является дипломатом с многолетним опытом. В 2006–2018 годах он работал на различных должностях в системе Министерства иностранных дел и в дипломатических представительствах Узбекистана за рубежом. С 2018 года он занимал ответственные позиции в Администрации президента, в том числе по внешнеполитическим вопросам.
Многие СМИ ранее ошибочно сообщили о назначении Сардора Уктамовича Умурзакова, бывшего руководителя Администрации президента и нынешнего советника президента по стратегическому развитию. Однако речь идёт о его однофамильце и тёзке.
Алишербек Пайгамов до этого занимал ряд ключевых должностей в аппарате президента. В августе 2018 года, после преобразования исполнительного аппарата в Администрацию президента, он стал заместителем главы администрации, а в августе 2023 года возглавил Департамент внешних связей.