Toshkentdagi Aviator savdo-ko‘ngilochar markazida yuz bergan yong‘in holati bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Toshkentdagi Aviator savdo-ko‘ngilochar markazida yuz bergan yong‘in holati yuzasidan Bosh prokuratura jinoyat ishi qo‘zg‘atdi. Yong‘in xavfsizligi qoidalarining buzilishi va vakolatlarni suiiste’mol qilish holatlari tergov qilinmoqda.
Toshkentdagi Aviator savdo-ko‘ngilochar markazida sodir bo‘lgan yirik yong‘in holati yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Bu haqda O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Tergov Jinoyat kodeksining ikki moddasi bo‘yicha boshlangan: 192-11-modda — nodavlat tashkilot mansabdor shaxslarining o‘z vakolatlarini suiiste’mol qilishi hamda 259-modda — yong‘in xavfsizligi qoidalarini buzish.
Yong‘in 31-yanvar kuni kunning ikkinchi yarmida savdo markazining ikkinchi qavatida yuz bergan. Ushbu qavatda Pixel bolalar o‘yin zonasi va bir nechta umumiy ovqatlanish shoxobchalari joylashgan edi. Birinchi qavatdagi Korzinka supermarketi yong‘indan zarar ko‘rmagan.
Yong‘in o‘chirilgach, bolalar maydonchasi joylashgan hududdan 2 yosh 7 oylik qizaloqning jasadi topilgan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, yong‘in sodir bo‘lgan paytda ikkinchi qavatda yong‘in signalizatsiyasi va avtomatik yong‘in o‘chirish tizimi ishlamagan, zinapoyali favqulodda chiqish eshigi esa yopiq bo‘lgan. Shu bilan birga, binoning birinchi qavatida signalizatsiya ishga tushgani qayd etilgan.
Tergov organlari hodisaning barcha holatlarini o‘rganishda davom etmoqda va mansabdor shaxslarning javobgarlik darajasi aniqlanmoqda.

По факту пожара в ТРЦ Aviator в Ташкенте возбуждено уголовное дело
Генпрокуратура возбудила уголовное дело по факту пожара в ТРЦ Aviator в Ташкенте. Расследуются нарушения пожарной безопасности и злоупотребление полномочиями.
По факту крупного пожара в торгово-развлекательном центре Aviator возбуждено уголовное дело. Об этом сообщили в пресс-службе Генеральная прокуратура Узбекистана.
Расследование начато по двум статьям Уголовного кодекса: 192-11 — злоупотребление должностными лицами негосударственной организации своими полномочиями и 259 — нарушение правил пожарной безопасности.
Пожар произошёл во второй половине дня 31 января на втором этаже торгового центра, где располагалась детская игровая зона Pixel, а также несколько заведений общественного питания. Супермаркет Korzinka, находящийся на первом этаже, огнём затронут не был.
После ликвидации возгорания в помещении детской площадки было обнаружено тело девочки в возрасте 2 лет и 7 месяцев.
По предварительным данным, в момент пожара на втором этаже не работали пожарная сигнализация и автоматическая система пожаротушения, а пожарный выход с лестницей оказался закрыт. При этом сигнализация сработала на первом этаже здания.
Следственные органы продолжают выяснять все обстоятельства произошедшего и устанавливать степень ответственности должностных лиц.