Janubiy Koreya ishtirokida Urganch aeroportini modernizatsiya qilish va boshqarish bo‘yicha kelishuv imzolandi.
Uzbekistan Airports va Incheon International Airport Corporation Urganch aeroportini modernizatsiya qilish bo‘yicha 223 million dollar qiymatdagi kelishuv imzoladi. Loyiha 2027-yilgacha yakunlanadi.
15-oktabr kuni Toshkentda Uzbekistan Airports, Urganch xalqaro aeroporti va Janubiy Koreyaning Incheon International Airport Corporation kompaniyasi o‘rtasida davlat-xususiy sheriklik shartnomasi imzolandi. Hujjat Urganch aeroportini Build-Operate-Transfer (BOT) modeli asosida modernizatsiya qilish va boshqarishni nazarda tutadi.
Imzolash marosimida Uzbekistan Airports boshqaruvi raisi Javlonbek Umarxodjaev, Incheon International Airport Corporation prezidenti Li Hak Je, Urganch aeroporti direktori Oybek Matkarimov va O‘zbekiston transport vaziri Ilhom Maxkamov ishtirok etdi.
Shartnomaga ko‘ra, xususiy sherik yo‘lovchi va yuk terminalarini qurish va boshqarish, shu jumladan yer xizmatlarini ta’minlaydi. Davlat tomoni esa aerodrom kompleksini rivojlantirish — parvoz-qabul yo‘lagi va perronni nazorat qiladi.
“Janubiy koreyalik hamkorlar bilan hamkorlik O‘zbekiston aeroport infratuzilmasini rivojlantirishda yangi sahifa ochadi. Dunyoning eng yaxshi aeroportlaridan birini boshqarish bo‘yicha ularning tajribasi ilg‘or texnologiyalarni joriy qilish va yo‘lovchilar xizmatini yaxshilash imkonini beradi”, — dedi Javlonbek Umarxodjaev.
Loyiha qiymati 223 million dollar bo‘lib, 2027-yil oxirigacha yakunlanishi rejalashtirilgan. Shundan 115 million dollar Janubiy Koreya tomoni tomonidan investitsiya qilinadi. Kompaniya aeroportni 2047-yilgacha boshqaradi.
Rejada yangi parvoz-qabul yo‘lagi, yo‘lovchi va yuk terminalari qurilishi, Xalqaro fuqarolik aviatsiyasi tashkiloti (ICAO) standartlariga muvofiq zamonaviy svetosignal tizimlar o‘rnatilishi va maxsus texnika xarid qilinishi ko‘zda tutilgan. Yangi 39 ming kvadrat metr maydonli terminal soatiga 1300 yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatadi.
Hamkor Incheon International Airport Corporation Osiyodagi eng yirik va eng texnologik rivojlangan transport tugunlaridan biri bo‘lib, yiliga 80 milliondan ortiq yo‘lovchiga xizmat qiladi.

Подписано соглашение о модернизации и управлении аэропортом Ургенча с участием Южной Кореи
15 октября в Ташкенте подписано соглашение о государственно-частном партнёрстве между Uzbekistan Airports, международным аэропортом Ургенча и Incheon International Airport Corporation (Южная Корея). Документ предусматривает модернизацию и управление аэропортом Ургенча по модели Build-Operate-Transfer (BOT).
В церемонии подписания приняли участие председатель правления Uzbekistan Airports Жавлонбек Умарходжаев, президент Incheon International Airport Corporation Ли Хак Дже, директор аэропорта Ургенча Ойбек Маткаримов и министр транспорта Узбекистана Илхом Махкамов.
Согласно соглашению, частный партнёр обеспечит строительство и управление пассажирским и грузовым терминалами, включая наземное обслуживание, а государственная сторона возьмёт на себя развитие аэродромного комплекса — взлётно-посадочной полосы и перрона.
«Сотрудничество с Incheon International Airport Corporation открывает новую страницу в развитии аэропортовой инфраструктуры Узбекистана. Опыт южнокорейских коллег в управлении одним из лучших аэропортов мира позволит внедрить передовые технологии и повысить качество обслуживания пассажиров», — отметил Жавлонбек Умарходжаев.
Проект стоимостью 223 млн долларов планируется завершить до конца 2027 года. Из них 115 млн долларов вложит южнокорейская сторона. Компания будет управлять аэропортом до 2047 года.
Планируется строительство новой взлётно-посадочной полосы, пассажирского и грузового терминалов, установка современных светосигнальных систем в соответствии со стандартами ИКАО и закупка специализированной техники. Новый терминал площадью 39 тыс. кв. м сможет обслуживать до 1300 пассажиров в час.
Аэропорт Инчхон, управляющая компания которого является партнёром проекта, считается одним из крупнейших и самых технологичных транспортных узлов Азии, обслуживающим более 80 млн пассажиров в год.
Incheon International Airport Corporation также является партнёром по проекту строительства нового международного аэропорта “Новый Ташкент”, реализуемого совместно с Vision Invest (Саудовская Аравия) и Sojitz (Япония).