Elchixona xodimlari zudlik bilan aeroportga yetib borib, vatandoshlarimizga zarur yordam ko‘rsatdi. Muzokaralardan so‘ng fuqarolar aviaqatnovlar tiklangunga qadar mehmonxonalarga joylashtirildi. Havo hududi ochilgach, ular Vatanga qaytish imkoniga ega bo‘ladi.
Diplomatik vakolatxona ma’lumotiga ko‘ra, 1 mart holatiga Qatarda qariyb 600 nafar O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan. Ular orasida 31 nafar diplomatik vakolatxonalar xodimi va ularning oila a’zolari, qariyb 40 nafar talaba, 250 nafar vaqtincha ishlayotgan fuqarolar hamda 270 ga yaqin sayyohlik va boshqa maqsadlarda kelgan shaxslar bor. Ular orasida jabrlanganlar yo‘q.
Elchixonada ta’kidlanishicha, reyslarning bekor qilinishi favqulodda choradir va ko‘plab davlatlar fuqarolariga ta’sir ko‘rsatgan. Bu holat amaldagi sharoitda aviakompaniyalar imkoniyatlarining cheklangani bilan bog‘liq. Diplomatik missiya fuqarolarga ko‘mak berish va ularning manfaatlarini himoya qilishni davom ettirmoqda.
Vatandoshlarimizga xotirjamlikni saqlash, rasmiy axborot manbalaridan foydalanish hamda Qatar rasmiylarining ko‘rsatmalariga, jumladan harakatlanishni cheklash va odamlar gavjum joylardan saqlanish bo‘yicha tavsiyalariga amal qilish so‘ralgan.
Mamlakatda sayyohlik maqsadida bo‘lib turgan fuqarolarga konsul bilan +974 5141 1001 telefoni orqali bog‘lanish tavsiya etildi.
28 fevral kuni mintaqaning yirik shaharlarida sodir bo‘lgan bir qator portlashlardan so‘ng Qatar va BAA havo hududini qisman yopgan edi.

Посольство Узбекистана в Катаре контролирует ситуацию с гражданами в аэропорту Дохи
48 граждан Узбекистана оказались в аэропорту Дохи из-за закрытия воздушного пространства Катара. Посольство разместило их в гостиницах.
Из-за временного закрытия воздушного пространства Катара и отмены ряда международных рейсов 28 февраля 48 граждан Узбекистана оказались в международном аэропорту Хамад в Дохе.
Сотрудники посольства оперативно прибыли в аэропорт и оказали соотечественникам необходимую помощь. После переговоров граждан разместили в гостиницах до возобновления авиасообщения. После открытия воздушного пространства они смогут вернуться на родину.
По данным дипмиссии, по состоянию на 1 марта на территории Катара находились около 600 граждан Узбекистана. В их числе — 31 сотрудник дипломатических представительств и члены их семей, около 40 студентов, 250 временно работающих граждан и порядка 270 человек, прибывших с туристическими и иными целями. Пострадавших среди них нет.
В посольстве подчеркнули, что отмена рейсов является чрезвычайной мерой, затронувшей граждан многих стран, и связана с ограниченными возможностями авиакомпаний в текущих условиях. Дипмиссия продолжает оказывать поддержку гражданам и защищать их интересы.
Соотечественникам рекомендовано сохранять спокойствие, пользоваться официальными источниками информации и соблюдать указания властей Катара, включая рекомендации ограничить передвижение и избегать мест массового скопления людей.
Гражданам, находящимся в стране с туристическими целями, рекомендовано связаться с консулом по телефону +974 5141 1001.
28 февраля Катар и ОАЭ частично закрыли воздушное пространство после серии взрывов в крупных городах региона.