Yil boshidan buyon O‘zbekistonda yong‘inlar oqibatida 67 kishi halok bo‘ldi
Yil boshidan buyon O‘zbekistonda 10 mingdan ortiq yong‘in sodir bo‘ldi. FVV ma’lumotlariga ko‘ra, oqibatda 67 kishi halok bo‘lgan, yana 102 nafar fuqaro jarohat olgan.
Yil boshidan buyon O‘zbekistonda 10 mingdan ortiq yong‘in qayd etildi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 17 foizga ko‘p. Yong‘inlar oqibatida 67 kishi halok bo‘lgan, yana 102 nafar fuqaro tan jarohati olgan. Bu haqda 17 dekabr kuni Favqulodda vaziyatlar vaziri Botir Qudratxo‘jayev Oliy Majlis Qonunchilik palatasining yalpi majlisida ma’lum qildi.
Vazirning ta’kidlashicha, yong‘inlarning asosiy sababi hanuz inson omili bo‘lib qolmoqda — olovdan ehtiyotsiz foydalanish, shuningdek, isitish pechlari va elektr jihozlaridan noto‘g‘ri foydalanish. Qayd etilishicha, barcha yong‘inlarning 76 foizi turar joylarda sodir bo‘lgan.
Taqqoslash uchun, 2022 yilda mamlakatda 10 260 ta yong‘in ro‘yxatga olingan bo‘lib, oqibatda 170 kishi jarohatlangan, 98 nafar fuqaro vafot etgan. 2023 yilda 10 204 ta yong‘in sodir bo‘lgan, 172 kishi jarohat olgan, halok bo‘lganlar soni 79 nafarni tashkil etgan. 2024 yilning yanvar–oktabr oylarida esa qariyb 8 mingta yong‘in qayd etilib, 44 kishi hayotdan ko‘z yumgan.
Profilaktikani kuchaytirish maqsadida kuz faslidan boshlab respublikada bir qator kampaniyalar amalga oshirilmoqda. Jumladan, “Yong‘indan ehtiyot bo‘ling” umumrespublika dasturi, favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha tadbirlar hamda yong‘in xavfsizligi oyligi o‘tkazilmoqda.
Shuningdek, vazir 1 yanvardan Toshkent viloyatida “Mahallani himoyalash” nomli pilot loyiha ishga tushirilishini ma’lum qildi. Loyiha doirasida isitish pechlari va tutun chiqarish quvurlariga professional xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi. Ushbu loyiha viloyatning bir qator tumanlari va Chirchiq shahrida amalga oshiriladi.
FVV ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda mamlakatda 323 mingdan ortiq korxona va tashkilot yong‘in xavfsizligi bo‘yicha hisobda turadi. Tekshiruvlar davomida 1,3 milliondan ziyod qoidabuzarlik aniqlangan bo‘lib, ularning aksariyati bartaraf etilgan. Qoidabuzarliklar uchun 52 ming nafar mansabdor shaxs ma’muriy javobgarlikka tortilgan, minglab obyektlar faoliyati vaqtincha to‘xtatilgan.
Botir Qudratxo‘jayevning qayd etishicha, 16 yil avval qabul qilingan “Yong‘in xavfsizligi to‘g‘risida”gi amaldagi qonun bugungi talab va sharoitlarga to‘liq mos kelmaydi. Shu bois yong‘in xavfsizligi sohasida yangi tartibga solish mexanizmlari ishlab chiqilmoqda hamda favqulodda vaziyatlarning oldini olish va nazorat qilish tizimini raqamlashtirish ishlari davom ettirilmoqda.

С начала года при пожарах в Узбекистане погибли 67 человек
С начала года в Узбекистане произошло более 10 тысяч пожаров. Погибли 67 человек, ещё 102 получили травмы, сообщили в МЧС.
С начала года в Узбекистане зафиксировано более 10 тысяч пожаров, что на 17% превышает показатель аналогичного периода прошлого года. В результате возгораний погибли 67 человек, ещё 102 получили травмы. Об этом 17 декабря сообщил министр по чрезвычайным ситуациям Ботир Кудратходжаев на пленарном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса.
По словам главы МЧС, основными причинами пожаров остаётся человеческий фактор — неосторожное обращение с огнём, а также неправильная эксплуатация отопительных печей и электрических приборов. При этом 76% всех возгораний приходится на жилые дома.
Для сравнения, в 2022 году в стране было зарегистрировано 10 260 пожаров, в результате которых пострадали 170 человек и погибли 98. В 2023 году произошло 10 204 пожара — травмы получили 172 человека, число погибших составило 79. За январь–октябрь 2024 года было зафиксировано около 8 тысяч пожаров, жертвами которых стали 44 человека.
С целью усиления профилактики с осени в республике реализуется несколько кампаний, включая общенациональную программу «Осторожно, пожар», мероприятия по предупреждению чрезвычайных ситуаций и месячник пожарной безопасности.
Министр также сообщил о запуске с 1 января пилотного проекта «Защита махалли» в Ташкентской области. Проект предусматривает профессиональное обслуживание отопительных печей и дымоходов и будет реализован в ряде районов и городе Чирчик.
По данным МЧС, в стране на учёте состоят более 323 тысяч предприятий и организаций. В ходе проверок выявлено свыше 1,3 млн нарушений требований пожарной безопасности, большинство из которых уже устранено. За нарушения к административной ответственности привлечены 52 тысячи должностных лиц, деятельность тысяч объектов временно приостанавливалась.
Ботир Кудратходжаев отметил, что действующий закон «О пожарной безопасности», принятый 16 лет назад, не соответствует современным требованиям. В связи с этим разрабатываются новые механизмы регулирования и продолжается цифровизация системы предупреждения и контроля чрезвычайных ситуаций.