O‘zbekiston DXX yangi korrupsiya sxemalarini ochdi: yolg‘on eksport, yer bilan firibgarlik va haydovchilik guvohnomalarini sotish. Jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan.
O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati (DXX) boshqa huquqni muhofaza qilish organlari bilan hamkorlikda mamlakatning turli hududlarida korrupsiyaga oid yangi faktlarni oshkor qildi. Barcha holatlar bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan, gumonlanuvchilar qo‘lga olingan.
Andijon viloyati. Buston tumanida investitsiyalar bo‘yicha va qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha hokim o‘rinbosarlari qo‘lga olindi. Mansabdorlar fermer xo‘jaligiga eksport rejasini yopishda \$500 ming miqdorida yolg‘on operatsiyalar orqali ko‘mak berishni taklif qilishgan. Shuning evaziga ular 65 mln so‘m pora talab qilishgan. Avgust oyida ulardan biri avans sifatida 25 mln so‘m olgan, qolgan 40 mln so‘mni vakili orqali olishga urinayotgan vaqtida qo‘lga olingan.
Toshkent. Poytaxtda ikki firibgar qo‘lga olindi. Ular Sergelida 1 gektar yer uchastkasi statusini ko‘p qavatli uy qurilishi uchun o‘zgartiradi degan va‘da bilan hokimiyatdagi tanishlari orqali va’da berishgan. «Xizmat» uchun ular \$900 ming talab qilishgan va Mirabad tumanida avans sifatida \$220 ming olgan paytda ushlangan.
Qashqadaryo viloyati. DXX va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash departamenti xodimlari «Vatanparvar» tashkiloti viloyat kengashi raisi o‘rinbosarini qo‘lga olishdi. U ariza beruvchining o‘g‘li uchun imtihonsiz haydovchilik guvohnomasi olishni va’da qilib, shu ish uchun 20 mln so‘mni shaxsan o‘z kabinetida olgan.

СГБ раскрыла коррупционные схемы: от фиктивного экспорта до продажи водительских прав
СГБ Узбекистана раскрыла новые коррупционные схемы: фиктивный экспорт, махинации с землёй и продажа водительских прав. Возбуждены уголовные дела.
Служба государственной безопасности (СГБ) Узбекистана совместно с другими правоохранительными органами выявила новые факты коррупции в различных регионах страны. По всем эпизодам возбуждены уголовные дела, подозреваемые арестованы.
Андижанская область. В Бустанском районе задержаны заместители хокима по инвестициям и по вопросам сельского и водного хозяйства. Чиновники предложили фермерскому хозяйству помощь в закрытии экспортного плана на сумму $500 тыс. через фиктивные операции. За это они потребовали взятку в размере 65 млн сумов. В августе один из них получил аванс — 25 млн сумов, а оставшиеся 40 млн сумов пытались получить через посредника. В этот момент их задержали с поличным.
Ташкент. В столице задержаны двое мошенников, которые обещали через знакомых в хокимияте изменить статус земельного участка площадью 1 гектар в Сергели для строительства многоэтажек. За «услугу» они запросили $900 тыс. и были задержаны в Мирабадском районе при получении аванса в размере $220 тыс.
Кашкадарьинская область. Сотрудники СГБ и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями задержали заместителя председателя областного совета организации «Ватанпарвар». Он обещал оформить водительское удостоверение без экзаменов сыну заявителя и получил за это 20 млн сумов прямо в своём кабинете.