“Prezident daraxti” dasturi doirasida 8 mingdan ortiq yetim bolalarga 500 dollarlik depozit hisoblari va ijtimoiy kartalar berildi. Mablag‘lar 18 yoshga to‘lganidan keyin foydalanishga ochiladi.
“Prezident daraxti” tashabbusi doirasida 0 dan 17 yoshgacha bo‘lgan 8 mingdan ortiq yetim va ota-onasining parvarishidan mahrum bolalarga har biri 500 dollarlik nomlangan depozit hisob raqamlari ochildi. Mablag‘lar bola 18 yoshga to‘lguncha yig‘iladi va ularning mustaqil hayotdagi ilk qadamlari uchun mo‘ljallangan.
Shuningdek, to‘qqiz yoshdan boshlab, ayniqsa davlat yordamini zarur qiladigan bolalarga va ularning qonuniy vakillariga ijtimoiy kartalar berildi. Kartalar orqali ular imtiyozli shartlarda jamoat transportidan foydalanish, tovar va xizmatlarni to‘lash, shaxsini tasdiqlash hamda ijtimoiy yordam va davlat xizmatlarini olish imkoniga ega bo‘ladi. Barcha operatsiyalar Baraka mobil ilovasi orqali nazorat qilinadi.
Ijtimoiy kartalarni quyidagi bolalar oldi:
• mahallalarda yashovchi yetimlar va ota-onasining parvarishidan mahrum bolalar;
• bolalar uyidagi, oilaviy va kichik bolalar uyidagi hamda SOS bolalar qishloqlaridagi tarbiyalanuvchilar;
• davlat chegaralarini himoya qilish vaqtida ota-onasi halok bo‘lgan bolalar;
• Tashkentdagi bolalar onkologiya xastaxonasida davolanayotgan bolalar.
“Taskin” xospisida davolanayotgan bolalar uchun alohida tartib belgilangan: zarurat tug‘ilganda va qonuniy vakil murojaat qilganda depozit hisobidagi mablag‘lar istalgan vaqtda bank kartasiga o‘tkazilishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, birinchi bolalar xospisi “Taskin” 2022 yil yozida “Zangiata-2” maxsus shifoxonasi bazasida tashkil etilgan bo‘lib, og‘ir kasallikka chalingan bolalarga pallyativ yordam ko‘rsatadi.

Социальные карты и депозиты: что получили дети-сироты в рамках «Президентской ёлки»
Более 8 тысяч детей-сирот получили депозитные счета на $500 и социальные карты в рамках программы «Президентская ёлка». Средства доступны после 18 лет.
В рамках инициативы «Президентская ёлка» более 8 тысяч детей-сирот и детей, оставшихся без родительской опеки, в возрасте от 0 до 17 лет получили именные депозитные счета на сумму 500 долларов каждый. Средства будут накапливаться до достижения ребёнком 18 лет и предназначены для первых самостоятельных шагов во взрослой жизни.
Кроме того, детям с девяти лет, особенно нуждающимся в поддержке государства, а также их законным представителям выданы социальные карты. Они позволяют на льготных условиях пользоваться общественным транспортом, оплачивать товары и услуги, подтверждать личность, а также получать социальную помощь и государственные сервисы. Все операции доступны для контроля через мобильное приложение Baraka.
Социальные карты получили:
• дети-сироты и дети, оставшиеся без родительской опеки и проживающие в махаллях;
• воспитанники детских домов, семейных и малых детских домов, а также детских деревень SOS;
• дети, чьи родители погибли, защищая границы страны;
• дети, проходящие лечение в детской онкологической больнице при хосписе Таскин.
Для детей, находящихся на лечении в хосписе «Таскин», предусмотрен особый порядок: при необходимости и по обращению законных представителей средства с депозитного счёта могут быть переведены на банковскую карту в любое время.
Напомним, первый детский хоспис «Таскин» был создан летом 2022 года на базе специализированной больницы «Зангиата-2» и оказывает паллиативную помощь детям с тяжёлыми заболеваниями.