Sud “Moskva osmono‘par binolari” aholisi tomonidan Toshkent hokimiyatiga qarshi kiritilgan da’voni rad etdi
Toshkent sudi “Moskva baland uylari” aholisi da’vosini rad etdi: ishlar rekonstruksiya emas, fasad ta’miri deb topildi
Toshkent shaharlararo ma’muriy sudi Hamid Olimjon maydonida joylashgan, “Moskva baland uylari” deb ataluvchi uylar aholisi tomonidan Toshkent hokimiyatiga qarshi kiritilgan da’voni qanoatlantirishdan bosh tortdi. Fuqarolar, ularning fikricha, zarur ruxsatnomalarsiz olib borilayotgan va turar joy binolarini rekonstruksiya qilishga teng bo‘lgan ishlarni noqonuniy deb topishni talab qilgan edi.
Qaror 28 noyabr kuni qabul qilindi. Sudya olib borilayotgan ishlar binolarning fasad qismini ta’mirlash bilan bog‘liq ekanini va rekonstruksiya tushunchasiga kirmasligini ko‘rsatdi. Shu sababli mazkur holatda rekonstruksiya uchun ruxsat olish va loyiha-smeta hujjatlarini kelishish talab etilmaydi.
Sud jarayonida aholining vakillari ob’ektlarda qurilish me’yorlari buzilgan holda ishlar olib borilayotganini ta’kidladi. Biroq Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi mutaxassisi ko‘p kvartirali uylar fasadini o‘zgartirish asosiy texnik-iqtisodiy ko‘rsatkichlar o‘zgarmagan taqdirda rekonstruksiya ruxsatisiz amalga oshirilishi mumkinligini tushuntirdi.
Sud ishlar eskirgan elementlarni almashtirish va qo‘shimcha oynalar o‘rnatish bilan cheklanganini, xonalarni qayta rejalashtirishni nazarda tutmasligini hamda binolarning konstruktiv elementlariga tushadigan yukni oshirmasligini aniqladi. Shu asosda da’vogarlarning dalillari asossiz deb topildi.
Shuningdek, sud avvalroq joriy etilgan, ishlarni vaqtincha to‘xtatib turishga oid ta’minlov choralarini bekor qildi hamda javobgarlarga jarima solish haqidagi talabni rad etdi. Aholidan birdamlik asosida 288,4 ming so‘m miqdorida davlat boji undirilishi belgilandi.
Aholi sud qarori bilan rozi emas va apellyatsiya shikoyati kiritgan. Da’vogarlardan biri Maksim Penson sud, uning fikricha, ishlarning haqiqiy mohiyatini inobatga olmaganini, davlat organi vakilining og‘zaki tushuntirishlariga tayanib, ekspertiza o‘tkazmaganini bildirdi. U ushbu qaror qurilish ishlarini “ta’mirlash” deb atab, loyiha hujjatlarini kelishish talablarini chetlab o‘tishga yo‘l ochuvchi pretsedent yaratishidan xavotir bildirdi.

Суд отказал жителям «московских высоток» в иске к хокимияту Ташкента
Суд в Ташкенте отказал жителям «московских высоток» в иске к хокимияту, признав работы ремонтом фасада, а не реконструкцией.
Ташкентский межрайонный административный суд отказал жителям так называемых «московских высоток» на площади Хамида Алимджана в удовлетворении иска к хокимияту Ташкента. Горожане требовали признать незаконными работы, которые, по их мнению, являются реконструкцией жилых домов и проводятся без необходимых разрешений.
Решение было принято 28 ноября. Судья указал, что выполняемые работы относятся к ремонту фасадной части зданий и не подпадают под понятие реконструкции. Следовательно, получение разрешения на реконструкцию и согласование проектно-сметной документации в данном случае не требуется.
В ходе разбирательства представители жителей настаивали, что на объектах ведутся работы с нарушением строительных норм. Однако привлечённый специалист Министерства строительства и ЖКХ пояснил, что изменение фасада многоквартирных домов допускается без оформления разрешения на реконструкцию, при условии отсутствия изменений основных технико-экономических показателей зданий.
Суд установил, что работы ограничиваются заменой изношенных элементов и установкой дополнительных окон, не затрагивают перепланировку помещений и не увеличивают нагрузку на конструктивные элементы домов. На этом основании доводы истцов были признаны необоснованными.
Также суд отменил ранее введённые обеспечительные меры, которыми временно приостанавливались работы, и отказал в наложении штрафа на ответчиков. С жителей солидарно взыскана государственная пошлина в размере 288,4 тысячи сумов.
Жители с решением не согласны и подали апелляцию. Один из заявителей, Максим Пенсон, заявил, что суд, по его мнению, не учёл фактический характер работ и опирался лишь на устные пояснения представителя госоргана без проведения экспертизы. Он выразил опасение, что вынесенное решение может создать прецедент, позволяющий называть строительные работы ремонтом и обходить требования по согласованию проектной документации.