Toshkentda xavfli haydash videolari bilan mashhur bo‘lgan haydovchilar javobgarlikka tortildi va ma’muriy hibsga olindi.
Blogger Nikita Makarenko voqea haqida ma’lum qilib, fotosuratlarni e’lon qildi: unda haydovchilar saqlash joylarida majburiy ishlarni bajarib, xonalarni tozalash va pollarni yuvish bilan shug‘ullanmoqda.
Gap Ismatillo Komiljonov va Shahzod Ahmadjonov haqida bormoqda. Ular ilgari videolar orqali e’tibor tortgan: avtomobillarni, jumladan Mercedes-Benz G-Class’ni ruxsat etilgan tezlikdan ancha oshirib haydash, shuningdek noqonuniy yorug‘lik va ovoz signallaridan foydalanish holatlari kuzatilgan.
Haydovchilarning shaxsiyati O‘zbekiston IIV Jamoat xavfsizligi boshqarmasi xodimlari tomonidan ijtimoiy tarmoqlar monitoringi orqali aniqlangan. Sud qaroriga ko‘ra, har ikkala shaxsga 15 kunlik ma’muriy hibs jazosini belgilangan.
Voqea fonida bunday huquqbuzarliklar uchun javobgarlikni kuchaytirish bo‘yicha takliflar ilgari surilmoqda. Jumladan, ijtimoiy tarmoqlarda mashhurlik uchun yo‘llarda xavf yaratadigan haydovchilardan avtomobillarni musodara qilish imkoniyati muhokama qilinmoqda.

Ташкентские стритрейсеры получили арест за опасные заезды
В Ташкенте двое водителей получили 15 суток ареста за опасные заезды и нарушения ПДД. Их автомобили использовались для контента в соцсетях.
В Ташкент водители, ставшие известными после публикации видео с опасной ездой, привлечены к ответственности и отправлены под административный арест.
О произошедшем сообщил блогер Никита Макаренко, опубликовав фотографии, на которых нарушители выполняют хозяйственные работы в местах содержания — убирают помещения и моют полы.
Речь идет о Исматилло Комилжонов и Шахзод Ахмаджонов. Ранее они привлекли внимание правоохранительных органов после публикации видео, где разгоняли автомобили, включая Mercedes-Benz G-Class, до скоростей, значительно превышающих допустимые нормы, а также использовали незаконные световые и звуковые сигналы.
Личности водителей были установлены сотрудниками Департамент общественной безопасности МВД Узбекистана в ходе мониторинга социальных сетей. По решению суда оба нарушителя получили по 15 суток административного ареста.
На фоне инцидента звучат предложения об ужесточении ответственности за подобные правонарушения. В частности, обсуждается возможность конфискации автомобилей у водителей, систематически создающих угрозу безопасности на дорогах ради популярности в социальных сетях.