O‘zbekistonga sayyohlar oqimi ilk bor 10 milliondan oshdi
2025 yil yanvar—noyabr oylarida O‘zbekistonga 10,7 mln nafar xorijiy sayyoh tashrif buyurdi. Bu ko‘rsatkich kuzatuvlar tarixidagi rekord natija bo‘ldi.
2025 yil yanvar—noyabr oylarida O‘zbekistonga sayyohlik maqsadida 10,7 mln nafar xorijiy fuqarolar tashrif buyurdi. Bu haqda O‘zbekiston Milliy statistika qo‘mitasi ma’lum qildi. Ko‘rsatkich ilk bor 10 mln darajasidan oshib, kuzatuv davri bo‘yicha rekord natija qayd etdi.
O‘tgan yilning shu davri bilan solishtirganda, xorijiy sayyohlar soni 3,5 mlnga oshdi. O‘sish 47,4% ni tashkil qilib, O‘zbekistonning sayyohlik yo‘nalishi sifatida qiziqishi sezilarli darajada ortganini ko‘rsatadi.
Asosiy sayyoh oqimi an’anaviy ravishda qo‘shni mamlakatlardan kelgan. Liderlikni Qirg‘iziston egalladi — 3 mln tashrif. Qozog‘iston va Tojikistondan har biridan 2,5 mln sayyoh O‘zbekistonga keldi. Rossiyadan 923,8 ming tashrif qayd etildi.
Muhim sayyoh oqimi shuningdek Afg‘oniston (429,4 ming) va Turkmanistondan (341,4 ming) ham qayd etildi. Uzoq xorij mamlakatlari orasida eng ko‘p sayyoh Xitoydan — 250,5 ming va Turkiyadan — 161,9 ming keldi. Keyingi o‘rinlarda Hindiston (73,4 ming) va Janubiy Koreya (44,1 ming) turadi.
Avvalroq xabar berilganidek, O‘zbekiston kiruvchi turizm o‘sish sur’ati bo‘yicha jahon yetakchilari yettiligiga kirdi. World Tourism Barometer ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning to‘qqiz oyida mamlakatga sayyohlar oqimi 2019 yilgi pandemiya oldi davrga nisbatan 73% ga oshgan, bu esa jahon o‘rtacha ko‘rsatkichlaridan ancha yuqori natija hisoblanadi.

Турпоток в Узбекистан впервые превысил 10 миллионов человек
За январь–ноябрь 2025 года Узбекистан посетили 10,7 млн иностранных туристов. Показатель стал рекордным за всю историю наблюдений.
За январь–ноябрь 2025 года Узбекистан с туристической целью посетили 10,7 млн иностранных граждан. Об этом сообщили в Национальный комитет по статистике Узбекистана. Показатель впервые превысил отметку в 10 млн и стал рекордным за весь период наблюдений.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года число иностранных туристов увеличилось на 3,5 млн человек. Рост составил 47,4%, что указывает на заметное усиление интереса к Узбекистану как туристическому направлению.
Основной поток туристов традиционно пришёлся на соседние страны. Лидером стал Кыргызстан — 3 млн визитов. Из Казахстана и Таджикистана в Узбекистан прибыли по 2,5 млн туристов. Из России зафиксировано 923,8 тыс. визитов.
Существенный турпоток также отмечен из Афганистана (429,4 тыс.) и Туркменистана (341,4 тыс.). Среди стран дальнего зарубежья наибольшее число туристов прибыло из Китая — 250,5 тыс. человек и Турции — 161,9 тыс. Далее следуют Индия (73,4 тыс.) и Республика Корея (44,1 тыс.).
Ранее сообщалось, что Узбекистан вошёл в семёрку мировых лидеров по темпам роста въездного туризма. Согласно данным World Tourism Barometer, за девять месяцев 2025 года турпоток в страну вырос на 73% по сравнению с допандемийным 2019 годом, значительно опередив среднемировые показатели.