200 ming abonentning elektr energiyasi uchun to‘lovlari chiqindi yig‘imi bo‘yicha qarzdorlik sabab cheklangan
O‘zbekistonda 204,8 ming abonentning elektr energiyasi uchun to‘lovlari chiqindi tashish xizmatlari bo‘yicha qarzdorlik sabab vaqtincha cheklangan. Cheklov qarz to‘liq qoplangach bekor qilinadi.
O‘zbekistonda 200 mingdan ortiq abonent chiqindilarni olib chiqish xizmatlari bo‘yicha qarzdorlik sababli vaqtincha elektr energiyasi uchun to‘lov amalga oshira olmayapti. Bu haqda Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi ma’lum qildi.
Agentlik ma’lumotiga ko‘ra, 6 dekabr holatiga qadar qarzini to‘lamagan 204,8 ming abonentga cheklov qo‘llangan. Bungacha 231 mingga yaqin iste’molchiga umumiy qiymati 20,1 mlrd so‘mlik qarzdorlik haqida SMS-xabar yuborilgan va uni to‘lash uchun besh kunlik muddat berilgan edi. Shu davr ichida 9,4 mlrd so‘m qaytarildi.
Hozirgi vaqtda qarzdorlik hajmi 18,2 mlrd so‘mni tashkil etmoqda. Elektr energiyasini to‘lash bo‘yicha cheklov qarz to‘liq qoplangandan so‘ng avtomatik ravishda bekor qilinadi.
Agentlikka ko‘ra, mazkur tartib 2025 yil 30 iyungacha yig‘ilgan qarzlarga tatbiq etilmaydi. U faqat 2025 yil 1 iyuldan boshlab shakllangan qarzlarga nisbatan 5 noyabrdan e’tiboran qo‘llanilmoqda. Fuqarolar chiqindi tashish xizmatlarini har oyning 5-sanasidan kechiktirmay to‘lashi shart.
Chiqindi chiqarish xizmatlari bo‘yicha hisob-kitob va to‘lovlar Toza makon billing tizimi, elektron to‘lov platformalari orqali, internetga ulanish imkoni bo‘lmagan olis hududlarda esa bank kassalari va “O‘zbekiston pochtasi” bo‘limlari orqali amalga oshiriladi.
2026 yil 1 yanvardan boshlab aholi va tadbirkorlik subyektlari uchun maishiy chiqindilarni olib chiqish xizmatlari bo‘yicha to‘lovlar faqat onlayn tarzda qabul qilinadi. Internet qamrovi bo‘lmagan hududlarda esa to‘lovlar banklar va “O‘zbekiston pochtasi” orqali amalga oshirilishda davom etadi.

У 200 тысяч абонентов ограничена оплата электроэнергии из-за долгов за вывоз мусора
У 204,8 тыс. узбекистанцев временно ограничена оплата электроэнергии из-за долгов за вывоз мусора. Ограничение снимут после погашения задолженности.
В Узбекистане более 200 тысяч абонентов временно лишены возможности оплачивать электроэнергию из-за непогашенной задолженности за услуги по вывозу твёрдых бытовых отходов. Об этом сообщили в Агентстве по управлению отходами и развитию циркулярной экономики.
По данным ведомства, по состоянию на 6 декабря ограничения применены к 204,8 тысячи абонентов, которые не погасили долги. Ранее около 231 тысячи потребителей получили SMS-уведомления о задолженности на общую сумму 20,1 млрд сумов и пятидневный срок для её оплаты. За это время было погашено 9,4 млрд сумов.
Текущий объём задолженности составляет 18,2 млрд сумов. Ограничение на оплату электроэнергии будет снято автоматически после полного погашения долга.
В агентстве уточнили, что новая мера не распространяется на задолженности, накопленные до 30 июня 2025 года. Порядок действует только в отношении долгов, образованных с 1 июля 2025 года, и применяется с 5 ноября. Граждане обязаны ежемесячно оплачивать услуги вывоза отходов не позднее 5-го числа.
Учёт и приём платежей за услуги по вывозу мусора осуществляются через биллинговую систему Toza makon, электронные платёжные сервисы, а для отдалённых населённых пунктов без доступа в интернет — через банковские кассы и отделения «Узбекистон почтаси».
С 1 января 2026 года оплата услуг по вывозу твёрдых бытовых отходов для физических и юридических лиц будет производиться только онлайн. Жители территорий без интернет-доступа продолжат оплачивать услуги через банки и «Узбекистон почтаси».