O‘zbekiston fuqarolarini xorijda, jumladan AQShda ish bilan ta’minlashni kengaytirishni rejalashtirmoqda
O‘zbekiston fuqarolarini Yevropa va AQShdagi yuqori maoshli ishlarga faolroq yuboradi: elchixonalarga topshiriqlar berildi
O‘zbekiston xorijda, jumladan Yevropa davlatlari va AQShda yuqori maoshli ish o‘rinlariga fuqarolarni yuborishni faollashtirmoqchi. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-yanvar kuni Tashqi ishlar vazirligi hamda mamlakatning diplomatik vakolatxonalari faoliyatiga bag‘ishlangan yig‘ilishda ma’lum qildi.
Davlat rahbarining ta’kidlashicha, avvallari tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasi doirasida o‘zbekistonliklar asosan 2–3 ta davlatda ishlagan bo‘lsa, bugungi kunda bu geografiya 30 dan ortiq mamlakatni qamrab olgan. Xususan, Germaniya, Yaponiya va Janubiy Koreya kompaniyalari O‘zbekistonda talab yuqori bo‘lgan mutaxassislarni tayyorlash uchun o‘quv kurslarini tashkil etgan.
Yig‘ilishda Yaponiya bilan hamkorlik alohida qayd etildi. Ushbu mamlakatda qurilish, transport, mehmonxona va restoran xizmatlari sohalarida O‘zbekistondan 10 ming nafar mutaxassisni jalb qilish loyihasi amalga oshirilmoqda. Shuningdek, Buyuk Britaniyaga mavsumiy ishchilar yuborish amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan.
Shu bilan birga, prezident Yevropa va Yaqin Sharqning ayrim davlatlarida elchixonalar faolligi yetarli emasligini tanqid qildi. Xususan, Avstriya, Fransiya, Ispaniya, Italiya, Chexiya va Saudiya Arabistonidagi diplomatik missiyalar faoliyati ushbu mamlakatlarda xorijiy ishchi kuchiga yuqori talab mavjud bo‘lishiga qaramay, qoniqarsiz deb topildi.
Tahliliy ma’lumotlarga ko‘ra, Shvetsiya, Daniya va Norvegiyada qariyb 300 ming nafar ishchiga ehtiyoj mavjud. Norvegiya ish beruvchilari joriy yilda 3 ming nafar O‘zbekiston fuqarosini o‘qitish va ularga Yevropa standartlari bo‘yicha sertifikat berishga tayyorligini bildirgan. Shvetsiya esa ijtimoiy soha xodimlarini tayyorlash uchun grantlar ajratish va joriy yilda 500 kishini ish bilan ta’minlashni taklif qilgan.
Mas’ul idoralarga Shvetsiya, Daniya va Norvegiya bilan aniq kelishuvlarga erishish, shuningdek, O‘zbekistonning Shvetsiya va Latviyadagi elchilari bilan hamkorlikda Shimoliy Yevropa davlatlari bilan tashqi mehnat migratsiyasi bo‘yicha hamkorlik dasturini ishlab chiqish topshirildi.
Bundan tashqari, prezident AQShda o‘tgan yili qishloq xo‘jaligi ishchilari uchun maxsus vizalar olish tartibi soddalashtirilganini ma’lum qildi. O‘zbekistonning AQShdagi elchisiga mamlakatni mavsumiy ishlarga jalb etilishi mumkin bo‘lgan davlatlar ro‘yxatiga kiritish bo‘yicha muzokaralar olib borish vazifasi yuklatildi.
Davlat rahbari har bir viloyat hokimi va har bir elchi xorijda ish o‘rinlarini topish bilangina cheklanmay, fuqarolarni talab yuqori bo‘lgan kasblar va xorijiy tillarga tayyorlash uchun ham shaxsan mas’ul ekanini ta’kidladi. Shu munosabat bilan Yaponiya, Shvetsiya, Norvegiya, Bolgariya, Avstriya, Xorvatiya, Sloveniya, Serbiya, Gretsiya va Ummon bilan mehnat migratsiyasi bo‘yicha hukumatlararo va idoralararo bitimlar imzolash rejalashtirilmoqda.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, yilning birinchi yarmida 86 mingdan ortiq O‘zbekiston fuqarosi 17 ta davlatda ish bilan ta’minlangan. 2025 yilning 11 oyida mamlakatga pul o‘tkazmalari hajmi 25 foizga oshib, 17,3 milliard dollarni tashkil etgan.

Узбекистан планирует расширить трудоустройство граждан за рубежом, включая США
Узбекистан намерен активнее направлять граждан на высокооплачиваемые работы за границу, включая страны Европы и США. Президент дал поручения посольствам.
Узбекистан намерен активизировать направление граждан на высокооплачиваемые рабочие места за рубежом, в том числе в страны Европы и США. Об этом заявил президент Шавкат Мирзиёев 15 января на совещании, посвящённом деятельности Министерство иностранных дел Узбекистана и дипломатических представительств страны.
Глава государства отметил, что если ранее узбекистанцы в рамках организованной трудовой миграции в основном работали в 2–3 странах, то сегодня география расширилась более чем до 30 государств. В частности, компании из Германии, Японии и Южной Кореи уже организовали в Узбекистане учебные курсы для подготовки востребованных специалистов.
Отдельно было подчеркнуто сотрудничество с Японией, где реализуется проект по привлечению 10 тысяч специалистов из Узбекистана в сферах строительства, транспорта, гостиничного и ресторанного сервиса. Также налажена практика направления сезонных работников в Великобританию.
В то же время президент указал на недостаточную активность посольств в ряде стран Европы и Ближнего Востока. Неудовлетворительной признана работа дипломатических миссий в Австрии, Франции, Испании, Италии, Чехии и Саудовской Аравии, несмотря на высокий спрос на иностранную рабочую силу в этих государствах.
Согласно аналитическим данным, в Швеции, Дании и Норвегии существует потребность примерно в 300 тысячах работников. Норвежские работодатели выразили готовность уже в текущем году обучить 3 тысячи граждан Узбекистана и выдать им сертификаты по европейским стандартам. Швеция, в свою очередь, предложила выделить гранты на подготовку социальных работников и трудоустроить 500 человек уже в этом году.
Ответственным ведомствам поручено достичь конкретных договорённостей со Швецией, Данией и Норвегией, а также разработать совместно с послами Узбекистана в Швеции и Латвии программу сотрудничества с нордическими странами в сфере внешней трудовой миграции.
Кроме того, президент сообщил, что в США в прошлом году были упрощены процедуры получения специальных виз для сельскохозяйственных работников. Послу Узбекистана в Соединённые Штаты Америки поручено провести переговоры о включении Узбекистана в перечень стран, граждане которых могут привлекаться к сезонным работам.
Глава государства подчеркнул, что каждый хоким области и каждый посол несут персональную ответственность не только за поиск рабочих мест за рубежом, но и за организацию подготовки граждан по востребованным профессиям и иностранным языкам. В этой связи планируется подписание межправительственных и межведомственных соглашений по трудовой миграции с Японией, Швецией, Норвегией, Болгарией, Австрией, Хорватией, Словенией, Сербией, Грецией и Оманом.
По официальным данным, за первое полугодие более 86 тысяч граждан Узбекистана трудоустроились в 17 странах. За 11 месяцев 2025 года объём денежных переводов в страну вырос на 25% и достиг 17,3 млрд долларов.