O‘zbekiston «Puli-Xumri» elektr uzatish liniyasi ishga tushirilgach, Afg‘onistonga elektr energiyasi eksportini oshiradi
O‘zbekiston va Afg‘oniston 500 kV quvvatga ega “Puli-Xumri” elektr uzatish liniyasini qurmoqda. Liniya ishga tushgach, O‘zbekistonning Afg‘onistonga elektr energiyasi eksporti bir necha baravar oshadi.
O‘zbekiston 500 kV quvvatga ega “Puli-Xumri” elektr uzatish liniyasi qurilishi yakunlangach, Afg‘onistonga elektr energiyasi eksportini sezilarli darajada oshirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov 28 oktabr kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ma’lum qildi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, ikki davlat o‘rtasidagi energetika sohasidagi hamkorlik barqaror rivojlanmoqda. Afg‘oniston tomoni yetkazib berilgan elektr energiyasi uchun to‘lov majburiyatlarini to‘liq bajarmoqda va hatto avvalgi hukumat davridan qolgan qarzlarni ham to‘lagan.
“Biz yangi ‘Puli-Xumri’ elektr uzatish liniyasini qurish loyihasini boshladik. Shartnoma sentabr oyida imzolangan, ishlar allaqachon boshlangan. Prezident topshirig‘iga ko‘ra, loyiha 18 oy ichida — 2027-yil 1-aprelgacha yakunlanadi”, — dedi Mirzamahmudov.
Uning ta’kidlashicha, loyiha yakunlangach, O‘zbekistonning Afg‘onistonga elektr energiyasi eksporti bir necha baravar oshadi.
Loyiha 17 avgust kuni Toshkent va Qobul o‘rtasida imzolangan kelishuvlar doirasida amalga oshirilmoqda. Umumiy investitsiya hajmi qariyb 250 million dollarni tashkil etadi. Paket quyidagi ishlarni o‘z ichiga oladi:
• 500 kV quvvatli “Surxon — Puli-Xumri” elektr uzatish liniyasini 200,6 km masofada qurish va “Xo‘ja-Alvon” podstansiyasini kengaytirish;
• “Arganda” podstansiyasini 500/220 kV gacha modernizatsiya qilish va quvvatini 800 MVA gacha oshirish;
• “Butxak”dan “Shayx Misri”gacha (Nangarhor viloyati) 220 kV ikki tarmoqli yangi elektr liniyasini qurish;
• har biri 2×25 MVA va 2×40 MVA quvvatga ega “Shayx Misri” podstansiyasini barpo etish.
O‘zbekiston 2002-yildan beri Afg‘onistonga elektr energiyasi yetkazib bermoqda. O‘tgan yil dekabr oyida eksport shartnomasi 2025-yilgacha uzaytirilgan. Hozirda Afg‘oniston elektr energiyasining 80 foizini O‘zbekiston, Tojikiston, Turkmaniston va Eron kabi mamlakatlardan import qilmoqda.
Statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar–sentabr oylarida O‘zbekiston 114,8 million dollarlik elektr energiyasini eksport qilgan — bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1,5 barobar ko‘pdir.
Ikki davlat o‘rtasidagi savdo hajmi ham ortmoqda: to‘qqiz oy davomida u 762,1 million dollardan 1,15 milliard dollarga yetgan. Bu esa Afg‘onistonni Rossiya, Xitoy va Qozog‘istondan keyin O‘zbekistonning to‘rtinchi yirik eksport bozoriga aylantirgan.

Узбекистан увеличит экспорт электроэнергии в Афганистан после ввода ЛЭП «Пули-Хумри»
Узбекистан и Афганистан строят линию электропередачи «Пули-Хумри» мощностью 500 кВ. После её ввода экспорт узбекской электроэнергии вырастет в несколько раз.
Узбекистан планирует значительно увеличить экспорт электроэнергии в Афганистан после завершения строительства линии электропередачи «Пули-Хумри» мощностью 500 кВ. Об этом сообщил министр энергетики Журабек Мирзамахмудов на пресс-конференции 28 октября.
По его словам, сотрудничество между странами в энергетической сфере развивается стабильно. Афганская сторона полностью выполняет свои обязательства по оплате поставляемой электроэнергии и даже погасила долги предыдущего правительства.
«Мы начали реализацию проекта по строительству новой линии электропередачи „Пули-Хумри“. Контракт был подписан в сентябре, и работы уже стартовали. По поручению президента проект планируется завершить за 18 месяцев — к 1 апреля 2027 года», — отметил Мирзамахмудов.
Министр подчеркнул, что после завершения строительства экспорт узбекской электроэнергии в Афганистан увеличится в несколько раз.
Проект реализуется в рамках соглашений, подписанных 17 августа между Ташкентом и Кабулом. Общий объём инвестиций составляет около 250 миллионов долларов. В пакет входят:
• строительство линии электропередачи 500 кВ «Сурхан — Пули-Хумри» протяжённостью 200,6 км и расширение подстанции «Ходжа-Алван»;
• модернизация подстанции «Арганда» до 500/220 кВ с увеличением мощности до 800 МВА;
• строительство новой двухцепной линии 220 кВ от подстанции «Бутхак» до «Шейх Мисри» (Нангархар);
• возведение подстанции «Шейх Мисри» мощностью 2×25 МВА и 2×40 МВА.
Узбекистан поставляет электроэнергию в Афганистан с 2002 года. В декабре прошлого года было продлено соглашение об экспорте на 2025 год. Сегодня Афганистан импортирует 80% электроэнергии из Узбекистана, Таджикистана, Туркменистана и Ирана.
По данным Национального комитета по статистике, за январь–сентябрь 2025 года Узбекистан экспортировал электроэнергию на 114,8 миллиона долларов — это в 1,5 раза больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Товарооборот между двумя странами также растёт: за девять месяцев он увеличился с 762,1 млн до 1,15 млрд долларов, что делает Афганистан четвёртым по объёму экспортным рынком Узбекистана после России, Китая и Казахстана.