O‘zbekistonda 2025 yilda quyosh va shamol energiyasi hisobiga elektr energiyasi ishlab chiqarish ikki barobar oshdi
2025 yilda O‘zbekistonda elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi 86,7 mlrd kVt·soatga yetdi, quyosh va shamol energiyasi hisobiga ishlab chiqarish ikki baravar oshdi.
2025 yilda O‘zbekistonda elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi 86,7 mlrd kVt·soatga yetdi, bu 2024 yilga nisbatan 6% ko‘p. Bu haqda O‘zbekiston Energetika vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Umumiy ishlab chiqarishning 16,8 mlrd kVt·soati qayta tiklanuvchi energiya manbalariga — quyosh, shamol va gidroelektrostansiyalarga to‘g‘ri keladi. Bu ko‘rsatkich 2024 yilga nisbatan 29% ga o‘sgan. Shu jumladan, faqat quyosh va shamol stansiyalari hisobiga ishlab chiqarish 2,1 baravar oshib, 10,5 mlrd kVt·soatni tashkil etdi.
Vazirlik ta’kidlashicha, qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish natijasida 3,2 mlrd kub metr tabiiy gaz tejab qolindi va 4,7 mln tonna zararli moddalar atmosferaga chiqishi oldi olindi.
Hozirda mamlakatda jami 148 ta elektr stansiyasi faol bo‘lib, ularning umumiy o‘rnatilgan quvvati 25 797 MVtni tashkil etadi. Shu jumladan, issiqlik elektr stansiyalari va TETs — 17 551 MVt, gidroelektrostansiyalar — 2441 MVt, quyosh fotoelektr stansiyalari — 3930 MVt, shamol elektr stansiyalari — 1652 MVt, blok-stansiyalar — 223 MVt.
2025 yil davomida jami 42 ta yangi elektr ishlab chiqarish loyihasi ishga tushirildi, umumiy quvvati 4647 MVtni tashkil qiladi. Ular orasida quyosh va shamol stansiyalari, akkumulyator tizimlari, issiqlik va gidroelektrostansiyalar hamda kogeneratsiya obyektlari mavjud. Shu bilan birga, 11 ta podstantsiya (1614 MVA) ishga tushirildi va 420 km elektr tarmoqlari qurildi. Parallel ravishda 21 ta yangi energetika loyihasi qurilishi boshlandi (3508 MVt).
Toshkent viloyatining Bostanliq tumanida yiliga 155 ta gidroagregat ishlab chiqaradigan zavod, Angrenda esa yiliga 15 mingta transformator ishlab chiqaradigan korxona ishga tushdi. Namangan viloyati Uychi tumanida mahalliy komponentlardan foydalanib, birinchi milliy gidroelektrostansiya (38 MVt) ishga tushirildi.
Yil yakunida elektr energiyasi yetkazib berish hajmi 77,1 mlrd kVt·soatni tashkil etdi, bu 2024 yilga nisbatan 14% ko‘p. Iste’molchilar soni 8,7 mln dan oshdi: uy-joy abonentlari 3,2%, yuridik shaxslar esa 7,4% ga ko‘paydi.
Energetika vazirligi, shuningdek, kichik quvvatli quyosh panellari keng joriy etilayotganini bildirdi. Ularning umumiy o‘rnatilgan quvvati 2 GVtni, gelyokollektorlar hajmi esa 5 mln litrdan ko‘proqni tashkil qilmoqda. Quyosh panellari o‘rnatgan uy xo‘jaliklariga 201,7 mlrd so‘m, tadbirkorlarga esa 121,2 mlrd so‘m subsidiya ajratildi.
2025 yilda minglab kilometr elektr tarmoqlari modernizatsiya qilindi va ta’mirlandi, bu orqali 954 ta mahalladagi 800 mingdan ortiq uy xo‘jaliklariga sifatli elektr ta’minoti yo‘lga qo‘yildi. Energiya tejash choralariga ko‘ra 2,7 mlrd kVt·soat elektr energiyasi va 2 mlrd kub metr tabiiy gaz tejab qolindi.
Avvalroq Energetika vaziri Jurabek Mirzamakhmudov, yangi quvvatlar ishga tushirilishi O‘zbekistonning 2025 yilda sof elektr energiyasi eksportiga o‘tishiga imkon berganini bildirgan. Qirg‘iziston va Tojikistonga yetkazib berish hajmi jami 2,6 mlrd kVt·soatni tashkil etib, suv resurslari tanqisligi bilan bog‘liq xavflarni kamaytirishga yordam beradi.

Узбекистан в 2025 году удвоил выработку энергии за счёт солнца и ветра
В 2025 году Узбекистан увеличил производство электроэнергии до 86,7 млрд кВт·ч, удвоив выработку за счёт солнца и ветра.
В Узбекистан в 2025 году объём производства электроэнергии достиг 86,7 млрд кВт·ч, что на 6% больше по сравнению с предыдущим годом. Об этом сообщила пресс-служба Министерство энергетики Узбекистана. Для сравнения, в 2024 году в стране было произведено 81,5 млрд кВт·ч электроэнергии.
Из общего объёма 16,8 млрд кВт·ч пришлось на возобновляемые источники энергии — солнечные, ветровые и гидроэлектростанции. Этот показатель вырос на 29% по сравнению с 2024 годом. При этом выработка электроэнергии исключительно солнечными и ветровыми станциями увеличилась в 2,1 раза и составила 10,5 млрд кВт·ч.
В Минэнерго отметили, что развитие возобновляемой энергетики позволило сэкономить 3,2 млрд кубометров природного газа и предотвратить выброс в атмосферу 4,7 млн тонн вредных веществ.
На сегодняшний день в стране действуют 148 электростанций общей установленной мощностью 25 797 МВт. В их числе тепловые электростанции и ТЭЦ мощностью 17 551 МВт, гидроэлектростанции — 2441 МВт, солнечные фотоэлектрические станции — 3930 МВт, ветровые электростанции — 1652 МВт, а также блок-станции мощностью 223 МВт.
В течение 2025 года в эксплуатацию были введены 42 новых генерирующих проекта общей мощностью 4647 МВт. Среди них — солнечные и ветровые станции, аккумуляторные системы, тепловые и гидроэлектростанции, а также когенерационные объекты. Кроме того, были запущены 11 подстанций общей мощностью 1614 МВА и построено 420 км электрических сетей. Параллельно началось строительство 21 нового энергетического проекта общей мощностью 3508 МВт.
Также в Бостанлыкском районе Ташкентской области заработал завод по выпуску 155 гидроагрегатов в год, а в Ангрене — предприятие по производству 15 тысяч трансформаторов ежегодно. В Уйчинском районе Наманганской области введена в строй первая национальная гидроэлектростанция мощностью 38 МВт, полностью построенная с использованием местных комплектующих.
По итогам года объём поставок электроэнергии составил 77,1 млрд кВт·ч, что на 14% больше, чем годом ранее. Число потребителей превысило 8,7 млн: количество бытовых абонентов выросло на 3,2%, юридических — на 7,4%.
В Минэнерго также сообщили об активном внедрении маломощных солнечных панелей. Их суммарная установленная мощность достигла 2 ГВт, объём гелиоколлекторов — почти 5 млн литров. Домохозяйствам, установившим солнечные панели, было выделено 201,7 млрд сумов субсидий, предпринимателям — 121,2 млрд сумов.
Кроме того, в 2025 году были модернизированы и отремонтированы тысячи километров электрических сетей, что позволило улучшить электроснабжение более чем 800 тысяч домохозяйств в 954 махаллях. За счёт мер по энергосбережению удалось сэкономить 2,7 млрд кВт·ч электроэнергии и 2 млрд кубометров природного газа.
Ранее министр энергетики Журабек Мирзамахмудов заявлял, что ввод новых мощностей позволил Узбекистану в 2025 году перейти к чистому экспорту электроэнергии. Поставки в Кыргызстан и Таджикистан должны составить в общей сложности 2,6 млрд кВт·ч и помочь снизить риски, связанные с дефицитом водных ресурсов.