O‘zbekiston agrar sohada xalqaro moliyaviy institutlar bilan hamkorlikni kengaytirmoqda. Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) bilan yangi AgriConnect tashabbusi doirasida Qishloq xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari Alisher Shukurov boshchiligidagi delegatsiya ishchi uchrashuv o‘tkazdi.
AgriConnect dasturi agrar siyosatni shakllantirishda dalillarga asoslangan yondashuvni joriy etishga qaratilgan. U qishloq xo‘jaligida axborot tizimlarini rivojlantirish, monitoringni kuchaytirish hamda investitsiya va grant mablag‘larini samarali taqsimlashni nazarda tutadi.
Ma’lum qilinishicha, O‘zbekiston loyiha amalga oshiriladigan to‘rt pilot mamlakatdan biri sifatida tanlangan. Ushbu maqom investitsion kapital jalb qilish va texnik yordamning yangi vositalariga kirish imkonini beradi.
Uchrashuv davomida tomonlar investitsiya uchun ustuvor yo‘nalishlar, agrar sektor o‘sishining potentsial nuqtalari va hamkorlik tashabbuslarini amaliyotga joriy etish mexanizmlari bo‘yicha fikr almashdi.
Uchrashuv yakunida tizimli hamkorlikka o‘tish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Tez orada aniq takliflar paketi tayyorlanib, dasturning keyingi bosqichini amalga oshirish rejalashtirilmoqda.

Узбекистан вошёл в четвёрку стран новой программы Всемирного банка
Узбекистан стал одной из четырёх стран мира, отобранных для участия в программе AgriConnect Всемирного банка по развитию аграрной политики и привлечению инвестиций.
Узбекистан расширяет партнёрство с международными финансовыми институтами в аграрной сфере. В рамках новой инициативы World Bank — AgriConnect состоялась рабочая встреча делегации во главе с заместителем министра сельского хозяйства Алишером Шукуровым с представителями Всемирного банка и International Finance Corporation (IFC).
Программа AgriConnect направлена на внедрение доказательного подхода в формировании аграрной политики. Она предусматривает развитие информационных систем в сельском хозяйстве, усиление мониторинга, а также повышение эффективности распределения инвестиций и грантовых средств.
Отмечено, что Узбекистан вошёл в число четырёх пилотных стран мира, отобранных для реализации проекта. Этот статус открывает доступ к новым инструментам привлечения инвестиционного капитала и технической поддержки.
В ходе переговоров стороны обсудили приоритетные направления вложений, потенциальные точки роста агросектора и механизмы практической реализации совместных инициатив.
По итогам встречи достигнута договорённость о переходе к системному сотрудничеству. В ближайшее время планируется подготовить пакет конкретных предложений и приступить к следующему этапу реализации программы.