O‘zbekiston John Deere kompaniyasidan 300 million dollarlik qishloq xo‘jaligi texnikasini xarid qiladi
O‘zbekiston AQShning John Deere kompaniyasi bilan 300 million dollarlik qishloq xo‘jaligi texnikasini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzoladi. Mablag‘ning yarmi paxta terish texnikasini xarid qilishga yo‘naltiriladi.
O‘zbekiston AQShning John Deere korporatsiyasi bilan 300 million dollarlik qishloq xo‘jaligi texnikasini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzoladi. Bu haqda AQSh Savdo vazirligi xabar berdi.
Mazkur hujjat O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSh savdo vaziri Govard Latnik ishtirokida Vashingtonda o‘tgan davra suhbati yakunida imzolangan.
AQSh Savdo vazirligining ma’lumotiga ko‘ra, shartnoma qiymatining yarmi — 150 million dollar — John Deere Des Moines Works zavodida (Ankeni shahri, Ayova shtati) ishlab chiqariladigan paxta terish texnikasini xarid qilishga yo‘naltiriladi.
Ushbu kelishuv AQSh va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida «C5+1» formatida imzolangan investitsion va savdo bitimlari seriyasining bir qismi bo‘ldi. Formatga Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston kiradi.
Shuningdek, tashrif davomida Boeing va Uzbekistan Airways o‘rtasida 8 ta qo‘shimcha Boeing 787 Dreamliner samolyotini yetkazib berish bo‘yicha yakuniy shartnoma imzolandi. Natijada aviakompaniyaning umumiy buyurtmasi 22 ta samolyotga yetdi.
Bundan tashqari, tomonlar noyob metallar qazib olish, nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish, tomchilatib sug‘orish tizimlarini joriy etish hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berish sohalarida hamkorlik qilishga kelishib oldilar.
AQSh prezidenti Donald Tramp erishilgan kelishuvlarni «AQSh va O‘zbekiston o‘rtasidagi ajoyib savdo-iqtisodiy bitim» deb atadi. Uning umumiy qiymati 100 milliard dollar deb baholanmoqda.

Узбекистан закупит сельхозтехнику у John Deere на $300 млн
Узбекистан подписал контракт с американской компанией John Deere на поставку сельхозтехники на $300 млн, половина из которых пойдёт на технику для уборки хлопка.
Узбекистан подписал контракт с американской корпорацией John Deere на поставку сельскохозяйственной техники на сумму 300 миллионов долларов, сообщает Министерство торговли США.
Документ был заключён по итогам круглого стола с участием президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и министра торговли США Говарда Латника, прошедшего в рамках визита узбекской делегации в Вашингтон.
Согласно данным Минторга США, половина суммы — 150 миллионов долларов — будет направлена на закупку оборудования для уборки хлопка, производимого на заводе John Deere Des Moines Works в Анкени (штат Айова).
Контракт стал частью серии инвестиционных и торговых соглашений, подписанных между США и странами Центральной Азии в рамках формата «C5+1», объединяющего Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.
Кроме того, в ходе визита был подписан окончательный контракт между Boeing и Uzbekistan Airways на поставку 8 дополнительных самолётов Boeing 787 Dreamliner, доведя общий заказ авиакомпании до 22 лайнеров.
Также стороны договорились о сотрудничестве в области добычи редкоземельных металлов, модернизации насосных станций, внедрении систем капельного орошения и поставках сельхозпродукции.
Президент Дональд Трамп назвал достигнутые договорённости «невероятным торгово-экономическим соглашением» между США и Узбекистаном, общий объём которого оценивается в 100 миллиардов долларов.