2025-yilda O‘zbekistonga kelayotgan xorijiy talabalar oqimi sezilarli darajada oshdi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilda mamlakatda ta’lim olish uchun 39,7 ming nafar chet el fuqarosi kelgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 58,2 foizga ko‘p.
Milliy statistika qo‘mitasi xabariga ko‘ra, eng ko‘p talabalar Hindistondan kelgan — 17,2 ming nafar. Ikkinchi o‘rinda Turkmaniston (9,3 ming), uchinchi o‘rinda esa Tojikiston (2,9 ming) qayd etilgan.
Shuningdek, kuchli o‘ntalikka Pokiston (taxminan 1,7 ming), Xitoy (1,4 ming), Janubiy Koreya (917), Qirg‘iziston (912), Misr (893), Filippin (745) va AQSH (482) kirgan.
Bundan tashqari, ro‘yxatga kiritilmagan boshqa davlatlardan ham 3 mingdan ortiq xorijiy fuqaro O‘zbekistonga o‘qishga kelgan.
Avvalroq O‘zbekistonda talabalarni qo‘llab-quvvatlash dasturi amal qilayotgani, uning doirasida davlat “2+6” dasturi asosida xorijiy tillarni o‘rganish xarajatlarining bir qismini qoplab berishi ma’lum qilingandi.

В 2025 году в Узбекистан приехали почти 40 тысяч иностранных студентов
В 2025 году число иностранных студентов в Узбекистане выросло на 58%. Больше всего обучающихся приехали из Индии, Туркменистана и Таджикистана.
В 2025 году Узбекистан значительно увеличил приток иностранных студентов. По предварительным данным, на обучение в страну прибыли 39,7 тысячи граждан из-за рубежа — это на 58,2% больше, чем годом ранее.
Как сообщили в Национальный комитет по статистике, наибольшее число студентов приехало из Индия17,2 тысячи человек. Второе место занял Туркменистан с 9,3 тысячи студентов, третье — Таджикистан (2,9 тысячи).
В первую десятку стран также вошли Пакистан (около 1,7 тысячи студентов), Китай (1,4 тысячи), Южная Корея (917), Кыргызстан (912), Египет (893), Филиппины (745) и США (482).
Ещё более 3 тысяч иностранных граждан прибыли на обучение из других стран, не вошедших в основной перечень.
Ранее сообщалось, что в Узбекистане действует программа поддержки студентов, в рамках которой государство компенсирует часть расходов на обучение иностранным языкам по программе «2+6».