Andijonda tuman hokimi o‘rinbosari pora olish va fermerning dachasini qo‘lga kiritishga urinishda qo‘lga olindi
DXX Andijon viloyati Jalakuduk tumani hokimining o‘rinbosarini pora olish va qarindoshi orqali fermerning dachasi hujjatlarini rasmiylashtirishga uringani uchun qo‘lga oldi. Jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Davlat xavfsizlik xizmati Andijon va Namangan viloyatlarida aniqlangan bir qator korrupsiya holatlari haqida ma’lum qildi.
Andijon viloyati
Jalakuduk tumani hokimining o‘rinbosari va viloyat ekologiya boshqarmasi rahbarlaridan biri til biriktirgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ular Xonoboddagi fermerga tegishli 10 sotixli dachani hokim qarindoshi nomiga o‘tkazishni talab qilgan. Buning evaziga ular baliqchilik xo‘jaligida yetkazilgan 4,1 mlrd so‘mlik zarar yuzasidan sudga da’vo kiritmaslik va tekshiruvlarni to‘xtatishni va’da qilgan.
Olib borilgan tezkor tadbir chog‘ida hokimning ukasi dachani xotinining nomiga rasmiylashtirishga uringanida qo‘lga olingan. Mansabdor shaxslarga nisbatan JKning 210-moddasi (pora olish, yirik miqdorda) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, ular qamoqqa olingan.
Shuningdek, Davlat kadastrlari palatasi tuman filiali rahbari 17 sotix yer maydonini tuman zaxirasidan noqonuniy ravishda 4 ming dollarga rasmiylashtirgan. U pora olayotganda qo‘lga tushgan va unga ham xuddi shu modda bo‘yicha jinoyat ishi ochilgan.
Namangan viloyati
Bu yerda tuman xalq ta’limi va maktabgacha ta’lim bo‘limi mudiri ikki xususiy bog‘cha rahbarlari bilan til biriktirgan. Ular ayolni davlat bog‘chasiga ishga joylashtirish uchun 2,5 ming dollar talab qilishgan. Pul olayotganda avval xususiy bog‘cha rahbarlari, keyin esa tuman bo‘limi rahbari qo‘lga olingan.
Ushbu shaxslarga nisbatan JKning 168-moddasi (yirik miqdorda firibgarlik) va 211-moddasi (pora berish) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov ishlari davom etmoqda.

В Андижане замглавы района задержан за взятку и попытку завладеть дачей фермера
СГБ задержала замглавы Джалакудукского района Андижанской области за взятку и попытку через родственника оформить дачу фермера. Возбуждено дело.
Служба государственной безопасности сообщила о ряде коррупционных случаев, выявленных в Андижанской и Наманганской областях.
В Андижане заместитель хокима Джалакудукского района и один из руководителей областного управления экологии вступили в сговор. По данным следствия, они потребовали передать дачу фермера площадью 10 соток в Ханабаде на имя родственника хокима. Взамен чиновники обещали отказаться от подачи иска в суд по факту ущерба на сумму 4,1 млрд сумов в специализированном рыбоводческом хозяйстве и прекратить проверки.
Во время оперативного мероприятия был задержан брат хокима, пытавшийся переоформить дачу на свою супругу в нотариальной конторе. В отношении чиновников возбуждено уголовное дело по статье 210 (получение взятки в крупном размере) УК РУз, им избрана мера пресечения в виде ареста.
В том же регионе начальник филиала Палаты государственных кадастров незаконно оформил 17 соток земли из резерва района за $4 тыс. Он был задержан с поличным, в его отношении возбуждено дело по той же статье УК.
Коррупционные схемы выявлены и в Наманганской области. Там заведующий районного отдела народного и дошкольного образования совместно с руководителями двух частных детсадов потребовали $2,5 тыс. за трудоустройство женщины в государственный детский сад. При получении денег были задержаны руководители частных садов, а затем и чиновник районного отдела образования.
В отношении задержанных возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество в крупном размере) и 211 (дача взятки) УК РУз. Следствие продолжается.