Andijon viloyatida bir fuqaro yollanma jangchilik uchun 3 yilga ozodlikdan mahrum qilindi
Andijon viloyatida sud 24 yoshli O‘zbekiston fuqarosini yollanma jangchilikda aybdor deb topdi va unga 3 yilga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinladi.
Andijon viloyatining Bo‘ston tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudi 24 yoshli O‘zbekiston fuqarosiga nisbatan yollanma jangchilik aybi bilan hukm chiqardi.
Ish materiallariga ko‘ra, u 2025 yil aprel oyida Rossiya qurolli kuchlari bilan shartnoma tuzgan, harbiy tayyorgarlikdan o‘tgan va Luganskdagi jangovar harakatlar hududiga yuborilgan. Xizmat davomida u AK-74 avtomatidan foydalangan.
Sud ma’lumotlariga ko‘ra, may oyida u qurolli to‘qnashuvlarda ishtirok etgan. 8 may kuni esa dron hujumi oqibatida yaralangan — o‘ng son va ikkala boldir qismida jarohatlar qayd etilgan. Davolanishdan so‘ng u 2025 yil 25 iyul kuni O‘zbekistonga qaytgan.
Sud majlisida sudlanuvchi Rossiyaga ishlash maqsadida borganini, biroq hujjatlari yo‘qligi sabab ushlanganini va keyinchalik harbiy poligonga olib borilib, tayyorgarlikdan o‘tkazilgach mojaro hududiga yuborilganini ma’lum qilgan. U aybini to‘liq tan olib, qilmishidan pushaymon ekanini bildirgan hamda ozodlikdan mahrum qilish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazo tayinlashni so‘ragan.
Sud uning harakatlarini Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismi (yollanma jangchilik) bilan malakaladi. JKning 57-moddasi qo‘llanilgan holda unga umumiy tartibdagi koloniyada o‘tash sharti bilan 3 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Avvalroq O‘zbekiston Bosh prokuraturasi fuqarolarni chet davlatlardagi qurolli mojarolarda ishtirok etish uchun jinoiy javobgarlik belgilanganidan ogohlantirgan edi.

В Андижанской области узбекистанца осудили на 3 года за наёмничество
Суд в Андижанской области признал 24-летнего узбекистанца виновным в наёмничестве и назначил ему 3 года лишения свободы.
Суд по уголовным делам Бустанского района Андижанской области вынес приговор 24-летнему гражданину Узбекистана, признанному виновным в наёмничестве.
Согласно материалам дела, в апреле 2025 года мужчина заключил контракт с вооружёнными силами России, прошёл военную подготовку и был направлен в зону боевых действий в Луганске. В ходе службы он использовал автомат АК-74.
По данным суда, в мае он участвовал в вооружённых столкновениях, а 8 мая получил ранения в результате атаки беспилотника — повреждения были зафиксированы в области правого бедра и обеих голеней. После лечения он вернулся в Узбекистан 25 июля 2025 года.
На судебном заседании подсудимый заявил, что прибыл в Россию на заработки, однако после задержания из-за отсутствия документов оказался на военном полигоне, где прошёл подготовку и был направлен в зону конфликта. Вину он признал полностью и выразил раскаяние, попросив назначить наказание, не связанное с лишением свободы.
Суд квалифицировал действия по части 1 статьи 154 Уголовного кодекса (наёмничество). С применением статьи 57 УК ему назначено три года лишения свободы с отбыванием наказания в колонии общего режима.
Ранее Генеральная прокуратура Узбекистана предупреждала граждан об уголовной ответственности за участие в вооружённых конфликтах за рубежом.