Chirchiqda nogironligi bo‘lgan bolarga nisbatan shafqatsiz munosabat uchun tarbiyachilar ishdan bo‘shatildi
Chirchiqdagi bog‘chada nogironligi bo‘lgan bolarga nisbatan shafqatsiz munosabat ko‘rsatgan tarbiyachilar ishdan bo‘shatildi. Hodisa bo‘yicha tekshiruv va tergov harakatlari davom etmoqda.
Chirchiq, Toshkent viloyatida nogironligi bo‘lgan bolarga nisbatan shafqatsiz munosabat ko‘rsatgan 30-son ixtisoslashtirilgan bog‘cha tarbiyachilari ishdan bo‘shatildi. Bu haqda viloyatdagi Milliy ijtimoiy himoya agentligi xabar berdi.
Tekshiruvga sabab bo‘lgan ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan video bo‘ldi. Unda tarbiyachilar bolalarga nisbatan jismoniy kuch ishlatayotgani — ularni itarishi, ip, daftar va tarqatma materiallar bilan urayotgani ko‘rinadi.
Vaziyat yuzasidan ishchi guruh tuzildi. Toshkent viloyati bolalar ombudsmanining mintaqaviy vakili Muhriddin Xamzaevning aytishicha, tekshiruv davomida bolalar huquqlari buzilgani tasdiqlandi.
Hodimlarga nisbatan xizmat tekshiruvi o‘tkazildi. Tekshiruv natijasida tarbiyachilar bilan mehnat shartnomalari bekor qilindi.
Hozirda Chirchiq shahar ichki ishlar bo‘limi prokuratura organlari bilan birga tekshiruv va tergov harakatlarini davom ettirmoqda.

В Чирчике уволили воспитателей за жестокое обращение с детьми с инвалидностью
В детском саду Чирчика уволены воспитатели, грубо обращавшиеся с детьми с инвалидностью. По факту инцидента продолжаются проверки и следственные действия.
В Чирчик Ташкентская область уволены воспитатели специализированного детского сада №30, допустившие грубое обращение с детьми с инвалидностью. Об этом сообщило областное управление Национальное агентство социальной защиты.
Поводом для проверки стало видео, распространившееся в социальных сетях. На кадрах видно, как воспитатели применяют физическую силу к детям — толкают их, бьют верёвкой, тетрадью и раздаточными материалами.
По факту произошедшего была создана рабочая группа. Как сообщил региональный представитель детского омбудсмана по Ташкентской области Мухриддин Хамзаев, в ходе проверки подтверждены нарушения прав детей.
В отношении сотрудников, причастных к инциденту, проведена служебная проверка. По её итогам трудовые договоры с воспитателями были расторгнуты.
В настоящее время Чирчикский городской отдел внутренних дел совместно с органами прокуратуры продолжают проверки и следственные действия.