Farg‘onada Rossiyada 70 ming nafar nafaqaxo‘rni aldab pul olgan firibgarlar guruhi sud qilindi
Farg‘ona viloyatida 34 kishilik firibgarlik sxemasi ishtirokchilari Rossiyada 70 ming nafar nafaqaxo‘rni aldash uchun hukm oldi. Yetkazilgan zarar deyarli 9,6 million rublni tashkil etdi.
Farg‘ona viloyatida katta transmilliy firibgarlik sxemasida ishtirok etgan shaxslarga hukm chiqarildi. Hududiy Davlat xavfsizlik xizmati va huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan o‘tkazilgan qo‘shma operatsiya 34 kishidan iborat tashkilotlangan guruhni fosh qilish imkonini berdi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, jinoyat tarmog‘ining tashkilotchisi 40 yoshli Farg‘ona shahri fuqarosi bo‘lgan. Toshkent va Farg‘onada ishtirokchilar ofislarni ijaraga olib, ularni oddiy koll-markaz sifatida ko‘rsatishgan. Amalda esa “operatorlar” telefon orqali firibgarlik bilan shug‘ullangan.
Jinoyatchilar Rossiyadagi dorixona va biologik faol qo‘shimotlar sotuvchi kompaniyalar mijozlarining 70 mingdan ortiq shaxsiy ma’lumotlariga kirishgan. Asosan, jabrlanganlar qariyalar bo‘lgan. SIP-telefoniya va Zoiper ilovasidan foydalangan holda ular bank yoki huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimi sifatida tanishgan. Nafaqaxo‘rlarga ilgari sotib olingan sifatli bo‘lmagan preparatlar uchun 500–580 ming rubl miqdorida kompensatsiya berilishi aytilgan va buni olish uchun 5–20 ming rubl “soliq” to‘lash talab qilingan.
Natijada jabrlanganlar firibgarlarga jami 9 million 599 ming rubl o‘tkazgan.
Bundan tashqari, guruhning uch nafar ishtirokchisi litsenziyasiz kriptoaktivlar bilan noqonuniy operatsiyalar qilgan. Bunday bitimlarning umumiy hajmi taxminan 470 ming dollarni tashkil qilgan.
Yazbyan tuman sudi barcha 34 gumonlanuvchini firibgarlik, jinoyat daromadlarini legallashtirish va kriptoaktivlar aylanishi qoidalarini buzish moddalarida aybli deb topdi.

В Фергане осудили группу мошенников, обманувших 70 тысяч пенсионеров в России
В Ферганской области 34 участника мошеннической схемы получили сроки за обман 70 тысяч пенсионеров в России. Ущерб составил почти 9,6 млн рублей.
В Ферганской области вынесен приговор участникам крупной транснациональной мошеннической схемы. Совместная операция регионального управления Службы государственной безопасности и правоохранительных органов позволила разоблачить организованную группу из 34 человек.
По данным следствия, организатором преступной сети был 40-летний житель Ферганы. В Ташкенте и Фергане участники арендовали офисы, которые маскировались под обычные колл-центры. На практике же «операторы» занимались телефонным мошенничеством.
Злоумышленники получили доступ к персональным данным более 70 тысяч клиентов российских компаний, реализующих лекарства и биологически активные добавки. В качестве жертв преимущественно выбирались пожилые граждане России.
Используя SIP-телефонию и приложение Zoiper, мошенники представлялись сотрудниками банков или правоохранительных органов. Пенсионерам сообщали о якобы положенной компенсации — от 500 до 580 тысяч рублей — за ранее приобретённые некачественные препараты. Для получения выплаты требовалось «оплатить налог» в размере от 5 до 20 тысяч рублей.
В общей сложности потерпевшие перевели злоумышленникам 9 млн 599 тыс. рублей.
Кроме того, трое участников группы занимались незаконными операциями с криптоактивами без соответствующей лицензии. Общий объём таких сделок составил около 470 тысяч долларов.
Язъяванский районный суд признал всех 34 фигурантов виновными по статьям о мошенничестве, легализации преступных доходов и нарушении правил оборота криптоактивов.
По итогам процесса:
— 21 человек приговорён к лишению свободы на сроки от 3 лет 6 месяцев до 9 лет 6 месяцев;
— 13 участников получили ограничение свободы на сроки от 4 лет 3 месяцев до 4 лет 6 месяцев и крупные штрафы.