Qashqadaryoda hamshira bolani sotishga uringani uchun 2,5 yilga ozodlikdan mahrum etildi
Qashqadaryoda hamshira bolani ikki marta — 19,7 million so‘m va 15 ming dollarga sotishga uringan. Sud uni 2,5 yilga ozodlikdan mahrum etdi.
Qashqadaryo viloyatida sud bolani ikki marta sotishga uringan hamshirani aybdor deb topdi va uni 2 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum qildi. Bu haqda “Millar” telekanali xabar berdi.
Sud materiallariga ko‘ra, 2023-yilda Kasan tuman tibbiyot birlashmasi poliklinikasida ishlagan 32 yoshli hamshira bolaning onasi bilan til biriktirib, uch yoshli qizni boshqa bir ayolga 19,7 million so‘m evaziga sotgan.
Shuningdek, hamshira xaridorga soxta tug‘ilish haqidagi guvohnoma rasmiylashtirishda yordam berishni va’da qilib, buning uchun 2 million so‘m olgan.
Oradan ikki yil o‘tib, u yana qizaloqni 15 ming dollar evaziga sotmoqchi bo‘lgan. Bu safar u 60 yoshli vositachi erkak bilan birga harakat qilgan, biroq huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan qo‘lga olingan.
Sud ayolni Jinoyat kodeksining 135-moddasi 3-qismi “a” bandi (Odam savdosi) va 168-moddasi 2-qismi “b” bandi (Oldindan til biriktirgan shaxslar tomonidan sodir etilgan firibgarlik) bo‘yicha aybdor deb topdi.
Sud qaroriga ko‘ra, hamshiraga 2 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum etish jazosi bilan birga 30 baravar bazaviy hisoblash miqdorida — 12,63 million so‘m jarima tayinlandi. Uning sherigiga esa 3 yil muddatga erkinlikni cheklash, yashash joyini tark etishni taqiqlash va xuddi shunday jarima jazosi belgilandi.
Ikki marta sotilishidan saqlab qolinган qizaloq hozirda davlat qaramog‘ida bo‘lib, Kitob tumanidagi bolalar uyida tarbiyalanmoqda.

В Кашкадарье медсестра приговорена к 2,5 годам тюрьмы за попытку продажи ребёнка
В Кашкадарье медсестра дважды пыталась продать ребёнка — за 19,7 млн сумов и $15 тысяч. Суд приговорил её к 2,5 годам лишения свободы.
В Кашкадарьинской области суд признал виновной медсестру, дважды пытавшуюся продать ребёнка, и приговорил её к 2 годам и 6 месяцам лишения свободы. Об этом сообщил телеканал «Миллар».
Согласно материалам дела, в 2023 году 32-летняя медсестра из поликлиники Касанского районного медицинского объединения вступила в сговор с матерью ребёнка и продала трёхлетнюю девочку другой женщине за 19,7 миллиона сумов.
Кроме того, медсестра пообещала покупательнице помочь оформить поддельное свидетельство о рождении и получила за это 2 миллиона сумов.
Спустя два года она вновь попыталась продать девочку — теперь за 15 тысяч долларов, при участии 60-летнего мужчины, который выступал посредником. На этот раз злоумышленница была задержана правоохранительными органами.
Суд признал женщину виновной по пункту «а» части 3 статьи 135 («Торговля людьми») и пункту «б» части 2 статьи 168 («Мошенничество, совершённое по предварительному сговору группой лиц») Уголовного кодекса Узбекистана.
Помимо тюремного срока, суд назначил медсестре штраф в размере 30 базовых расчётных величин (12,63 млн сумов). Её сообщник получил наказание в виде ограничения свободы на 3 года с запретом покидать место жительства, а также аналогичный штраф.
Девочка, которую дважды пытались продать, в настоящее время находится под опекой государства и воспитывается в детском доме Китабского района.