Ichki ishlar vazirligi 19 yoshli bloger ayolning yonib ketgan uyini tiklash uchun mablag‘ yig‘ib, avtomobil sotib olishi bilan bog‘liq vaziyatga izoh berdi. O‘zbekiston IIV ma’lumotiga ko‘ra, hozirga qadar uning harakatlariga rasmiy murojaat yoki shikoyat kelib tushmagan.
Vazirlik matbuot xizmatida aytilishicha, qiz bilan profilaktik suhbat o‘tkazilgan. Suhbat davomida u yong‘in haqida materiallarni auditoriya e’tiborini jalb qilish va moddiy foyda olish maqsadida e’lon qilganini tan olgan. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar shunday harakatlar sun’iy jamoatchilik rezonansini yuzaga keltirishi va foydalanuvchilar orasida salbiy reaktsiya uyg‘otishi mumkinligini tushuntirgan.
Ijtimoiy tarmoqlarda vaziyat faol muhokama qilinayotganiga qaramay, IIV rasmiy murojaatlar yo‘qligi huquqiy baholash imkoniyatlarini cheklashini ta’kidladi. Shu bilan birga, vazirlik fuqarolarning murojaatlari kelib tushsa, ularni ko‘rib chiqishga tayyorligini bildirgan.
«Agar moddiy manfaatlari buzilgan deb hisoblaydigan shaxslar yoki bloger ayolning harakatlaridan norozi bo‘lganlar murojaat qilsa, ular belgilangan tartibda ko‘rib chiqiladi», — deya qo‘shimcha qildi IIV.
Avvalroq ushbu voqea O‘zbekiston ijtimoiy tarmoqlarida keng munozaraga sabab bo‘lgan. Foydalanuvchilar yordam chaqiriqlari bilan qimmatbaho xaridni namoyish etish o‘rtasidagi tafovutni tanqid qilib, kontent muallifining niyatlarining samimiyligini shubha ostiga qo‘ygan.

В МВД прокомментировали ситуацию с блогершей, купившей авто после сбора средств
МВД Узбекистана заявило, что жалоб на 19-летнюю блогершу, купившую авто после сбора средств, пока не поступало. С девушкой проведена беседа.
В Министерстве внутренних дел прокомментировали резонансную ситуацию вокруг 19-летней блогерши, которая приобрела автомобиль после сбора средств на восстановление сгоревшего дома. Как сообщили в Министерство внутренних дел Узбекистана, официальных заявлений и жалоб на её действия на данный момент не поступало.
В пресс-службе ведомства уточнили, что с девушкой уже проведена профилактическая беседа. В ходе разговора она признала, что публиковала материалы о пожаре с целью привлечения аудитории и получения материальной выгоды. Правоохранители разъяснили, что подобные действия могут создавать искусственный общественный резонанс и вызывать негативную реакцию со стороны пользователей.
Несмотря на активное обсуждение ситуации в социальных сетях, в МВД подчеркнули, что отсутствие официальных обращений ограничивает возможности правовой оценки. Вместе с тем в ведомстве заявили о готовности рассмотреть обращения граждан в случае их поступления.
«Если будут заявления от лиц, считающих, что их материальные интересы нарушены, либо недовольных действиями блогерши, они будут рассмотрены в установленном порядке», — отметили в МВД.
Ранее история вызвала широкую дискуссию в узбекистанском сегменте соцсетей. Пользователи критиковали контраст между призывами о помощи и демонстрацией дорогостоящей покупки, ставя под сомнение искренность намерений автора контента.