Navoiy viloyati Xatirchi tumanida besh oylik bola otasi og‘ziga paypoq solganidan so‘ng vafot etdi. Holat bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.
Navoiy viloyati Xatirchi tumanida besh oylik bola otasining harakatlari natijasida vafot etdi. Bola otasi uni tinchlantirish maqsadida og‘ziga paypoq solgan, natijada u nafas ololmay qolib hushini yo‘qotgan. Bu haqda Sevimli telekanali «Zamon» dasturi xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bolaning onasi uni zudlik bilan shifoxonaga yetkazgan, ammo shifokorlar harakatlariga qaramay, bolaning hayotini saqlab qolishning imkoni bo‘lmagan. U reanimatsiyada to‘rt kun yotgan va 14-yanvar kuni kechqurun vafot etgan.
Shifokor Ural Raxmatullaevning aytishicha, bola 10-yanvar kuni yarim tun atrofida klinik o‘lim holatida – nafas olmasdan va yuragi urmasdan shifoxonaga keltirilgan. Tibbiyot xodimlari yurak-qon tomir reanimatsiyasini o‘tkazgan, yurak ishini tiklashga muvaffaq bo‘lgan, ammo bolaning holati og‘ir bo‘lib qolgan. Bir necha kun o‘tib biologik o‘lim qayd etilgan.
Mahalla vakillari aytishicha, bu erkakning ikkinchi oilasi bo‘lib, unda ikki o‘g‘il tarbiyalanayotgan edi. Ularning so‘zlariga ko‘ra, birinchi oilasida ham erkak bolalarga nisbatan zo‘ravonlik qilgan. Mahalladagi «yetti» guruhi unga muntazam oldini olish maqsadida profilaktik suhbatlar o‘tkazgan.
Shubheli shaxsga nisbatan O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 104-moddasi — og‘ir tan jarohatini yetkazish, natijada o‘limga olib kelgan — bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Erkak hibsga olingan. Mazkur modda bo‘yicha jazosi 8–10 yilgacha qamoq jazosi belgilaydi.

В Навоийской области пятимесячный ребёнок погиб после действий отца
В Хатырчинском районе Навоийской области пятимесячный ребёнок скончался после того, как отец засунул ему в рот носок. Возбуждено уголовное дело.
В Навоийская область в Хатырчинский район скончался пятимесячный младенец после того, как отец засунул ему в рот носок, пытаясь успокоить плачущего ребёнка. Об этом сообщила программа Замон телеканала Севимли.
По информации журналистов, ребёнок получил удушье и потерял сознание. Мать срочно доставила его в больницу, однако, несмотря на усилия врачей, спасти малыша не удалось. Он провёл четыре дня в реанимации и скончался вечером 14 января.
Врач Урал Рахматуллаев сообщил, что ребёнок поступил в медицинское учреждение 10 января около полуночи в состоянии клинической смерти — без дыхания и сердцебиения. Медики провели сердечно-лёгочную реанимацию, после чего работу сердца удалось восстановить, однако состояние оставалось крайне тяжёлым. Спустя несколько дней была зафиксирована биологическая смерть.
Представители махалли рассказали, что это была вторая семья мужчины, в которой воспитывались двое сыновей. По их словам, в первой семье он также проявлял насилие в отношении детей. Махаллинская «семёрка» регулярно проводила с ним профилактические беседы.
В отношении подозреваемого возбуждено уголовное дело по статье 104 Уголовного кодекса Узбекистана — умышленное причинение тяжкого телесного повреждения, повлёкшее смерть. Мужчина взят под стражу. Санкция статьи предусматривает наказание в виде лишения свободы сроком от 8 до 10 лет.