Samarqandda huquqni muhofaza qilish organlari buyurtma qilingan qotillik urinishini oldini oldi: qarindashini yo‘q qilish uchun kelishilgan “killerni” yollashga urinayotgan erkak qo‘lga olindi. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, jinoyat motivi moliyaviy qarz va shaxsiy kelishmovchilik bo‘lgan.
Maxsus operatsiya Samarqand shahar IIB xodimlari, viloyat SGB boshqarmasi va prokuratura hamkorligida o‘tkazildi.
Aniqlanishicha, 24 yoshli viloyat rezidenti yollanma qotil izlashni boshlagan va qalbaki ijrochisi bilan qarindashini yo‘q qilish bo‘yicha kelishgan. “Xizmat” uchun u 2,2 ming dollar mukofot va’da qilgan. Operativ eksperiment doirasida “qotil” buyurtmachiga sahnalashtirilgan jinoyat fotosuratlarini taqdim qilgan, so‘ngra gumonlanuvchi pulni topshirayotgan vaqtida ushlangan.
Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston JKning 97-25-moddasi 2-qismi — qasddan odam o‘ldirishga urinish bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Tergov harakatlari davom etmoqda.
Oldinroq Navoiy viloyatida ham shunga o‘xshash hodisa qayd etilgani, unda erkak turmush o‘rtog‘ining taxminiy sevgilisini yo‘q qilishga uringanligi haqida xabar berilgandi.

В Самарканде задержали мужчину за попытку заказать убийство родственника
В Самарканде задержан 24-летний мужчина, пытавшийся нанять киллера для убийства родственника из-за долга. Возбуждено уголовное дело.
В Самарканде правоохранительные органы пресекли попытку заказного убийства: задержан мужчина, который пытался нанять киллера для устранения своего родственника. Мотивом преступления, по данным следствия, стал денежный долг и личный конфликт.
Спецоперация была проведена сотрудниками Самаркандское ОВД совместно с региональным управлением СГБ и прокуратурой области.
Установлено, что 24-летний житель региона начал поиски наёмного убийцы и договорился с подставным исполнителем о ликвидации родственника. За «услугу» он пообещал вознаграждение в размере 2,2 тысячи долларов. В рамках оперативного эксперимента «киллер» передал заказчику фотографии инсценированного преступления, после чего подозреваемый был задержан при передаче денег.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 97-25 Уголовного кодекса Узбекистана — покушение на умышленное убийство. Следственные действия продолжаются.
Ранее сообщалось о схожем инциденте в Наманганской области, где мужчина попытался организовать убийство предполагаемого любовника своей супруги.