Samarqand viloyatida huquqni muhofaza qiluvchi organlar yirik miqdordagi giyohvand moddalarni olib kirish va sotish bo‘yicha urinishni bartaraf etdi. Qurilish ishlari uchun mo‘ljallangan marmar plitalar orasidan 37 kg 421 gramm taqiqlangan modda aniqlandi.
O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, o‘tkazilgan ekspertiza musodara qilingan modda ekstraksion opiy ekanini ko‘rsatdi. Bu xom opiydan suvli ekstraksiya usuli orqali olinadigan qayta ishlangan mahsulot hisoblanadi.
Maxsus operatsiya Davlat xavfsizlik xizmati, ichki ishlar organlari hamda Samarqand viloyati bojxona boshqarmasi hamkorligida o‘tkazildi. Tergov jarayonida giyohvand moddalarni mamlakatga 33 yoshli xorijiy fuqaro olib kirgani aniqlangan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, moddani sotish bilan 44 va 30 yoshli ikki nafar mahalliy fuqaro shug‘ullanishi kerak bo‘lgan.
Uch nafar gumonlanuvchi qo‘lga olinib, qamoqqa olindi. Holat yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi, tergov harakatlari davom etmoqda.

В Самаркандской области изъяли более 37 кг наркотиков, спрятанных в мраморных плитах
СГБ Узбекистана изъяла свыше 37 кг экстракционного опия, спрятанного в мраморных плитах в Самаркандской области. Трое подозреваемых арестованы.
В Самаркандской области правоохранительные органы пресекли попытку ввоза и сбыта крупной партии наркотиков. Среди мраморных плит, предназначенных для строительных работ, было обнаружено 37 кг 421 г запрещённого вещества.
Как сообщили в пресс-службе Службы государственной безопасности Узбекистана, экспертиза показала, что изъятый наркотик является экстракционным опием — переработанным продуктом, получаемым из опия-сырца методом водной экстракции.
Операция была проведена совместно СГБ, органами внутренних дел и таможенным управлением Самаркандской области. В ходе расследования установлено, что наркотики ввёз в страну 33-летний иностранный гражданин. Реализацией вещества, по данным следствия, должны были заниматься двое местных жителей в возрасте 44 и 30 лет.
Все трое подозреваемых задержаны и заключены под стражу. По факту выявленного преступления возбуждено уголовное дело, следственные мероприятия продолжаются.